۷ دلار در راه است؟

روز گذشته احسان خاندوزی و علی صالح‌آبادی آخرین اخبار تیم اقتصادی دولت را اطلاع‌رسانی کردند. خبر مهم رئیس کل بانک مرکزی، وعده آزادسازی ۷میلیارد دلار بلوکه شده ایران بود. در این خصوص، ۷ میلیون دلار دلار می‌سازد، اما انتشار چندباره خبر آزادسازی منابع ارزی و تکذیب در گذشته باعث ایجاد اثر مثبت این خبر کمرنگ شده است. روز گذشته خبری مبنی بر حل مشکل انتقال بانکی این منابع مخابره شد تا احتمال آزادسازی منابع ارزی افزایش یابد.

به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: به زودی خبرهای خوبی در میدان عمل آزادسازی ۷میلیارد دلار اعلام می‌شود.» فقط صرفا به دادن خبر خوش اکتفا کرد و درباره جزئیات و چگونگی این آزادی‌سازی اشاره‌ای نکرد. پیش از این نیز اخباری درباره آزادسازی منابع اعلام شد که نتیجه‌ی عملی دربرداشت. همچنین بر اساس گفته‌های او تامین ارز در سامانه نیما در ۶ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۸۰درصدی است. علاوه بر این احسان خاندوزی نیز روز گذشته در جمع خبرنگاران حضور یافت و درباره انضباط حوزه مالی، پرداختی‌های دولت و مسائل مربوط به اظهارنظر کرد. او در این‌باره گفت: « حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌ماهی دولت گذشته را در ۶ سال۱۴۰۱ بازپرداخت انجام دادیم.»

مسیر منابع ارزی مسدود شده است

روز گذشته علی صالح‌آبادی در حاشیه رونمایی از درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها درباره آزادسازی منابع ارزی ایران به صحبت پرداخت. او در اینباره گفت: «توافقات خوبی با خروج وزارتخانه و هماهنگی‌های لازم در زمینه معرفی حساب‌ها انجام شده است.» او ادامه داد: «پیشرفت‌ها نسبت به هر زمان دیگری بسیار خوب بوده است و امیدوارم در روزهای آینده خبرهای خوبی خدمت مردم عزیز اطلاع رسانی شود.» او افزود: «منابع ارزی جزئی از دارایی‌های ملت ایران است و باید در جهت گسترش کشور مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا هم بانک مرکزی با همکاری دستگاه‌های دیپلماسی از ابتدای استقرار دولت، این موضوع را به‌طور جدی در دستور کار قرار می‌دهد که در یک مرحله، می‌تواند به آزادسازی بخشی از منابع مسدودی در انگلیس پس از بیش از 40 سال که رسما هم‌چنان است، منجر شود. در این خصوص اطلاع رسانی شد.»

صالح آبادی ادامه داد: «در خصوص منابع مسدودی هم کنگره و مستمری در خصوص استیفای حقوق قانونی ملت انجام و طی هفته‌های بعدی سایر موارد ایران هم پیشرفت خوبی در این زمینه‌ها ایجاد می‌کند. نوشته شده و موضوع طرفین در حال پیگیری این هستند.» یکی از مسائل مهم درباره منابع ارزی بلوکه شده، مالکیت این منابع است. در واقع معادل ریالی این منابع توسط دولت قبلی استفاده شده است. صالح‌آبادی به مسئله اشاره کرد و گفت: «منابع ارزی مسدود شده است و در اختیار این بانک قرار خواهد گرفت. البته از منابع توسعه نیز در داخل همین مبلغ است که بانک مرکزی می‌تواند در بازار از این منابع استفاده کند.»

کتاب گام و ارزی

کتاب گام نیز یکی از موضوعات سخنان رئیس کل بانک مرکزی در جلسه بود. کل بانک مرکزی در اینباره گفت: «بانک مرکزی از ابزارهای اعتباری را در سال جاری در دستورکار و زمینه انجام می‌دهد که در این‌باره استفاده می‌شود و می‌تواند موفق شود.» او افزود: «حجم این ابزار در بازار در سه ماه اخیر به ۲۶همت گذشته است. این در حالی است که از زمان راه‌اندازی یعنی بهمن ماه ۱۳۹۹ تا تیرماه سال جاری مجموعا ۸/ ۸ همت بوده است. در واقع این نشان‌دهنده افزایش ۱۶همت در صد گام بوده است و به سرعت در حال توسعه زنجیره‌های مختلف است و امیدواریم می‌تواند بیش از ۱۰۰همت از این ابزار در بازار برای بخش صنعت داشته باشد و ۱۰۰همت نیز برای صنایع مدنظر باشد.»

او به این ابزار در بورس کالا اشاره کرد و گفت: «در بورس کالا این ابزار نیز پذیرفته شده است که فروشنده به جای پول نقد قادر است گام دریافت کند. این موضوع در سامانه‌های بورس کالا فعال می‌شود و به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.» او در این مورد مشخص کرد: «اوراق گام از ابزارهای بسیار مهم تأمین مالی سرمایه در تولید به غیرتورمی است. در حالی که یکی دیگر از ابزارها ابزار فکتورین است که در بانک مرکزی در حال بررسی این ابزار نیز هستند. استاندارد اولویت با توسعه گام است.»

او همچنین در برخی از سخنان خود درباره تامین نیازهای ارزی از طریق بازار متشکل آرزو گفت: «این بخش به صورت اسکناس است و نیاز به انجام خدمات کشور را تامین می‌کند و امیدواریم هر چه می‌توانیم خرید را از طریق بازار توافقی و متشکل بیشتر انجام دهیم. ارائه کنیم، آن‌گاه نیازی به بازارها برای تأمین نیازهای دیگران وجود داشته باشد، این امر از طریق این بازار و شفافیت امکان پذیر است.» او درباره عرضه ارز مشخص کرد: «ما مشکل عرضه ارز در بازار نداریم. در جلساتی که با وزیر نفت می‌تواند سازوکار بهتری داشته باشد که از شرایط خارج شود، می‌توانیم نیازهای ارزی کشور را تامین کنیم. همکاران ما در شبکه بانکی و همچنین نفت کشور به‌رغم تحریم‌ها می‌توانند هر شرایطی را به فعالیت‌های خود ادامه دهند.»

افزایش ۸۰ درصدی ارزی

علی صالح‌آبادی به نرخ ارز اشاره کرد و گفت: «در ۶ماه ابتدایی سال جاری معادل ۲۲میلیارد و ۴۳۰میلیون دلار در سامانه نیما ارز انجام شده است؛ این میزان در مدت مشابه سال گذشته معادل ۱۲میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار بود که این آمار بیانگر رشد ۸۰درصدی در نیمی از سال جاری است.» او ادامه داد: «همچنین طی ۶ماه سال جاری حجمی در بازار متشکل ارزی به‌صورت اسکناس و برای تامین نیازهای خدماتی، ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.» او یادآور شد: «خوشبختانه ما عرضه‌های خوبی در بازار داریم و حضور پررنگی به‌ویژه در بازار حواله و با همکاری عرضه‌کنندگان داریم.»

اداره دولتی دولتی

احسان خاندوزی نیز روز گذشته در یک نشست خبری درباره پرداخت بدهی‌های دولتی گفت: «با دقتی که در حوزه انضباط مالی صورت گرفته است، در این شرایط کاملاً تحت مدیریت دولت است و حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار واقعی دولت را در ۶ ماهه سال۱۴۰۱ بازپرداخت کرده است. انجام دادیم که با سود آن بیشتر می‌شود. اما اصل آن به این ترتیب است.» او افزود: «انتشار ارز هم نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است و ماین‌که ۶ ماه اول سال گذشته ۱۳۸هزار تومان پول نقدی را داشته است، در ۶ ماه اول امسال مجموع ۶۳ هزار تومان پول نقدی را داشته است.» خاندوزی ادامه: «در نیمه نخست امسال میزان درآمد از تنخواه به کمتر از ۱۰هزار میلیارد تومان کاهش یافت. در مدت مشابه پارسال این میزان به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده است.»

بهبود تورم تولید

وزیر اقتصاد روز گذشته درباره بهبود تورم ماهانه اشاره کرد و گفت: «در بهار امسال تورم تولید به ۴۹درصد رسید. این شاخص در سال گذشته ۷۳درصد بود. با این حال، این شاخص یکسان نیست و دولت برنامه جدی دارد تا این شاخص را کاهش دهد.» او درباره بودجه سال جاری و مسئله کسری بودجه گفت: «دولتی که دارای گران بهایی است نباید کسری بودجه داشته باشد و برخی دستگاه‌ها در ادامه روند بودجه بودجه داشته باشد و دولت دیگری در این‌باره مماشات نمی‌کند.» همچنین درباره درآمدهای محقق‌شده گفت: «۷۵درصد میزان درآمد حاصل از مدنظر قانون بودجه می‌شود و هم چنین دولت به دنبال کاهش بودجه است که برای جبران آن و عدم استقرار به دنبال مدیریت بودجه است. به‌طوری‌که کمتر از ۱۰هزار تومان از تنخواه استفاده کرد.»

چقدر وام بدون ضامن اعطا شده است؟

وزیر اقتصاد به اطاعات وام‌های خرد اشاره کرد. در این‌باره گفت: «تا نیمه شهریور ماه او در مجموع ۷۹۳هزار فقره وام خرد تا سقف صدمیلیون تومان به افراد واجد شرایط پرداخت شده است و می‌توان آن‌ها را هم هنوز نپذیرفت که به بانک‌های دولتی پول پرداخت می‌کنند.» او با اشاره به بانک‌های خدمات رفاهی و مهر ایران گفت: «با توجه به بانک‌ها، خدمات رفاهی و مهر ایران، با توجه به سرمایه‌گذاری بانک‌ها و بانک‌های مرکزی، این مسئله را با افزایش سرمایه به بانک‌های دولتی کاهش می‌دهند. دریافت کنید. بنابراین باید ۳۵هزار میلیارد تومان برای این اختصاص اختصاص یابد.» خاندوزی درباره زیان انباشته بانک ملی نیز گفت: «بانک ملی در سال۱۳۹۹ حدود ۷/ ۶هزار میلیارد تومان زیان داشت که در ۱۴۰۰ میلیون تومان کاهش یافت.» او در این مرود افزود: «با وجود بانک ملی منفی، فعالیت این بانک مثبت شد و در تلاش برای مشکلات بانک‌های دولتی که در شرایط بدی آنها را تحویل گرفتند، سریع‌تر بهبود بخشیدند.»


حل مشکل آزادسازی دلارها بلوکه شده است

به گزارش خبرگزاری فارس، با تداوم گفت‌وگوهای میان ایران و آمریکا، بانک مرکزی یکی از منطقه به‌عنوان بانک عامل برای واریز وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی توافق قرار گرفت. از منطقه به‌عنوان بانک عامل برای واریز وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی مورد توافق قرار گرفت. طبق اعلام نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، رسانه‌ها در مورد تبادل زندانیان و ایجاد منابع ارزی ایران در خارج، ماه‌ها قبل انجام شده بودند. اما طرف آمریکایی پس از چند بار کارشکنی، چندین بار برای اجرای توافقات قبلی اعلام کرد. تنها مانع در این خصوص‌‌ تعیین حساب و بانک عامل مورد پذیرش طرفین بود که اخبار رسیده‌‌ حاکی است این بانک هم در یکی از کشورهای منطقه تعیین شده و مورد توافق طرفین قرار گرفته است.طبق کسب اطلاع نورنیوز‌‌ از یک منبع مطلع امنیتی‌‌ «تبادل چهار زندانی در ایران با چهار زندانی در آمریکا به علاوه آزادسازی منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی اما «باقر نمازی» که آزادی به انسان‌دوستانه انجام شود، ارتباطی به توافق ذکر شده وجود ندارد.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما