یک نماینده: طالبان حق‌آبه ایران را به شوره‌زار می‌فرستد

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: در موضوع حق‌آبه هیرمند طالبان نیز رویه‌هایی شبیه به اشرف غنی را در پیش گرفته و حق‌آبه ایران را به شوره‌زار جاری کرد.

به گزارش خانه ملت، جلیل رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: سازمان محیط زیست و دستگاه‌های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران در سطح ملی و معضلات محیط زیست از گونه‌های ریزگردها در سطوح داخلی و خارجی ورود داشته باشند. در قراردادهای حفاظتی از محیط زیست فعلی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای برای حفظ لایه ازن یا قرارداد محیط زیستی ریودوژانیرو بسته شده و جهان بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را به حفظ محیط زیست اختصاص داده است.

وی با اشاره به وضعیت نابه‌سامان دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر دریاچه ارومیه نفس‌های پایانی را می‌کشد اما در پرواز 10 دقیقه‌ای شاهد دریاچه بودن دریاچه و ترکیه در همسایگی ایران هستیم. تمام این مسائل نشان می دهد که مدیریت این شرایط را به وجود می آورد. برای حفظ محیط زیست از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور خارجه انتظار می‌رود با تقویت دیپلماسی کمتر باعث کاهش تخریب محیط زیست در سطوح داخلی و بین‌المللی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارج مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عراق، سوریه و ترکیه، هر کدام از سهم خود را از قافله تخریب محیط زیست عقب نمانده و به طُرق ممکن به معضل بی‌آبی دامن زدند. در حال حاضر کم‌آبی در سطح منطقه‌ای از خشکسالی در محیط زیست را به دنبال داشته است.

جهانآبادی در رابطه با خلف وعده در پرداخت حق‌آبه هیرمند توضیح داد: موضوع حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند، از اوایل دهه پنجاه محل بحث‌ و مجادله مقامات ایرانی و افغانستانی بود تا در همان سال تصمیم‌گیری و تصویب در هر ساعت 26 مترمکعب آب. معادل 850 میلیون مترمکعب در سال) سهم سیستان و دریاچه هامون باشد. متأسفانه با تغییر دولت‌ها در افغانستان شاهد عدم پرداخت حق‌آبه بودیم.

وی با انتقاد از عملکرد مقامات افغانستانی، تصریح کرد: اشرف رئیس جمهور سابق افغانستان یک جو زدگی مفرط شد و اقدام به احداث سدهایی کرد که مانع از ورود آب به خاک ایران شد و شروط آب در برابر نفت را عنوان کرد. . تمام ماجرا به دولت سابق افغانستان باز نمی‌شود در حال حاضر طالبان رویه‌های مشابه به اشرف غنی را در پیش گرفته با این تفاوت که حق‌آبه ایران را به شوره‌زار جاری می‌کند، عدم اجرای حقوق حقوقی یک دولت در سطح بین‌المللی تبعات گرانی را به دنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی متفاوت کرد: نگاه دولت جمهوری اسلامی نسبت به همسایه نگاه انسانی و اسلامی است، طالبان باید بداند ایران ابزار واکنشی بسیار دارد تا از حقوق خود به ویژه قرارداد آبی که در دهه 50 امضا شده است، دفاع کند.

جهان‌آبادی اظهار کرد: سد سلما در مرز خراسان بر روی هریرود ساخته شده و آب ورودی از بخش هرات را مسدود کرده است که این حادثه باعث شده است که سد دوستی وارد نشود. باید تمام این موضوعات در دیپلماسی مورد هدف قرار گیرد. به عقیده من در مورد حق‌آبه هیرمند یک ضعف داریم که به صورت جدی با هدف تحریم‌های غیرقانونی و سیاستی را در قبال طالبان در پیش گرفته‌ایم آن‌ها را به اشتباه انداخته‌ایم.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان