یک بیماری خطرناک در اقتصاد ایران؛ راکود کامل چه تبعاتی به دنبال دارد؟

فرارو- بر اساس گزارش آخرین مرکز آمار ایران، از مهرماه سال گذشته تا روغن مهرماه سالجاری روغن ۲۸۹ درصد، سیبزمینی ۱۵۳ درصد، ماکارونی ۱۳۸ درصد، رشته آش ۱۰۶ درصد، رب گوجه ۸۳ درصد، قند ۸۱ درصد، برنج ۱۳۸ درصد و مرغ با ۱۲۱ درصد. با افزایش قیمت روبرو شده و به نوعی رکورددار گرانی‌ها در بین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم بوده‌اند.

به گزارش فرارو، مرکز آمار در گزارشی دیگر اعلام کرده است که در فصل تابستان ۱۴۰۱، شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات ۵۶۰.۰ می‌باشد که نسبت به فصل قبل (تورم فصل) ۱۶.۲ درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۵۶. .1 درصد و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 49.7 درصد افزایش داشته است.

در فصل تابستان 1401 نسبت به فصل قبل، 16.2 درصد افزایش یافته است. در این فصل بیش‌ترین تورم فصلی با 30.7 درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدمات مربوط به تأمین جا و غذا» و کمترین تورم فصلی با 4.8 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.

همچنین درصدهای تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان امسال 56،1 درصد که در مقایسه با همین اطلاعات در فصل قبل (49.4 درصد)، 6.7 واحد درصد بوده است. افزایش داشته است.

به عبارت داخلی، خدمات قیمت دریافتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات به ازای تولیدشان در کشور، در فصل تابستان 1401 نسبت به فصل مشابه سال قبل، 56.1 درصد افزایش یافته است. در این فصل بیش‌ترین تورم به نقطه با 117.1 درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدمات مربوط به تأمین غذا و غذا» و کمترین نقطه تورم به نقطه با 25.8 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.

رکود تورمی در اقتصاد بسیار خطرناک است

رونمایی از یک پدیده خطرناک در اقتصاد ایران؛  راکود کامل چه تبعاتی به دنبال دارد؟مرتضی عزتی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو با اشاره به افزایش تورم قیمت کالاهای اساسی در بازار تحت تأثیر عواملی که قرار است وجود داشته باشد، گفت: «در وهله اول باید به این اشاره اشاره کرد که وضعیت کلی و تقاضا در اقتصاد در افزایش قیمت کالاها بسیار تأثیرگذار بوده است. زیرا که ما قرار داریم که به دلیل سیاست های اقتصادی دولت، علیرغم کاهش در بازار دارد، قیمت هر روز با افزایش روبرو می شود. از طرف دیگر کاهش قدرت خرید مردم، عملاً مازاد را در بازار عرضه می‌کند که این موضوع در اقتصاد دامن زده است.»

وی افزود: «از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که فشارهای هزینه‌های ناشی از آن بر روی دوش‌های تولیدکننده بسیار زیاد بوده است، سیاست‌های افزایش درآمد، رشد بسیار زیاد بهای گاز، آب و برق و افزایش انواع عوارض باعث می‌شود که تولیدکنندگان با آن‌ها تولید کنند. افزایش هزینه تولید می شود که نتیجه آن بر افزایش قیمت کالاها این می شود.»

اظهار داشت: «سیاست‌هایی که دولت می‌کند، تشدیدکننده رکود تورمی در فضای کشور است و تا زمانی که این سیاست‌ها ادامه پیدا کند، قیمت کالاها ادامه پیدا کند، افزایش می‌یابد.» . سیاست‌هایی مانند حذف یکباره می‌خواهند به ایجاد شوک قیمتی در بازار و جامعه منجر شوند که نتیجه آن افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کالاها در نیمه اول سال است. بنابراین تا زمانی که چنین سیاست‌هایی ادامه داشته باشند، قیمت کالاها و خدمات را در بازار حفظ کنند.»

این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش قیمت کالاهایی که می‌خواهند از آن استفاده کنند به سایر کالاها نیز سرایت کرده است، ادامه داد: «با توجه به این که مواد اولیه را می‌توان به طور خاص در بخش مواد غذایی افزایش داد، قیمت اجناس در بازار وجود دارد. افزایش قیمت روغن، گندم و ذرت که به عنوان ماده اولیه از مواد غذایی می‌شوند، یک افزایش قیمت را در بازار رقم زد.»

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: «در این شرایط دولت باید از قوانینی که باعث تشدید رکود می‌شوند، می‌شود، به عنوان مثال، از جمله راهکارهایی است که دولت می‌تواند با آن رونق ایجاد کند. اما دولت عکس این مسیر را طی کرده و با اعمال فشار بر روی تولید و مصرف کننده در اقتصاد رای به بیشترین میزان خود اعمال می‌کند، همچنین باعث افزایش قیمت خدماتی می‌شود که دولت به تولیدکنندگان می‌دهد از موضوعات موضوعاتی که باعث این رکود می‌شود. تشدید شود.»

عزتی با اشاره به اینکه با ادامه وضعیت موجود در اقتصاد کشور با یک وضعیت بسیار وخیم روبرو می‌شود، بیان کرد: «اگر وضعیت رکود به همین منوال ادامه پیدا کند و قیمت‌ها نیز افزایش یابد، به نوعی به صفر میل می‌کند. به طوری که دیگر هیچ نوع کاربرد معناداری در بازار نخواهد داشت که این موضوع را به صورت کامل در اقتصاد دیجیتال خواهد زد. در چنین شرایطی ممکن است قیمت کالاها افزایش پیدا کند و یا حتی با کاهش قیمت مواجه شود، اما این وضعیت، اقتصاد کشور را با شرایط بسیار بدتری نسبت به آن چیزی که الان وجود دارد، روبرو خواهد کرد.»

وی تصریح کرد: «در چنین وضعیتی با تعطیلی بنگاه‌های تولیدی و همچنین بیکاری در مقابل قرار دادن دولت به جای سیاست‌های انقباضی و سختگیرانه در قبال تولیدکنندگان اعمال کند، باید مشوق‌هایی را برای ایجاد رونق کند کند. در غیر این صورت با کاهش در بازار رکود عواقب بسیار جبران ناپذیری را برای اقتصاد ایران در پی خواهد داشت.»

این استاد دانشگاه بیان کرد: «همچنین سیاست‌هایی که دولت در قبال تولیدکنندگان به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شود، از تصمیم‌گیری‌های دیگر در حوزه اقتصادی بسیار ناکارآمد عمل می‌کند که این موضوع را بسیار سخت به پیکره کشور وارد کرده است. از سوی دیگر دولت در حال حاضر برای موفقیت دستیابی به شکست و تحریم‌ها همچنان در شدیدترین وضعیت خود قرار دارد که این موضوع نیز به وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی کشور دامن زده است.»

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
شرط بندی بازی انفجار: معرفی و کاربردها
تماس با ما