کلمبیا از دولت جدید خواسته شد تا با افزایش خشونت در مناطق روستایی مبارزه کند

خشونت تأثیر مخربی دارد، به ویژه بر زنان و کودکان، مردم بومی، نوادگان آفریقایی، رهبران جامعه و مدافعان حقوق بشر.

دولت جدید کلمبیا ماه آینده کار خود را آغاز می کند و این گزارش مجموعه ای از توصیه ها را تشریح می کند که باید فوراً برای محافظت از زندگی و حمایت از حقوق افراد آسیب دیده اجرا شوند.

از خشونت بیشتر جلوگیری کنید

این گزارش که به زبان اسپانیایی است، همچنین خواستار اصلاحات در بخش امنیتی با اشاره به نگرانی از نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی دولتی، از جمله “محرومیت های خودسرانه از زندگی” است. ارتباط ادعایی بین برخی از مقامات دولتی و نیروهای امنیتی و گروه های خشونت آمیز نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

این وظیفه دولت است که از مردم در برابر خشونت محافظت کند و این کار را با رعایت قوانین بین المللی حقوق بشر انجام دهد. به همین دلیل است که ما از دولت می‌خواهیم تا سیاست‌های عمومی را برای پاسخگویی مؤثر به خشونت‌های بیشتر و جلوگیری از آن، مطابق با تعهدات کلمبیا تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر اتخاذ کند.»

حضور رو به رشد

در این گزارش آمده است که از بین بردن طیف وسیعی از گروه‌های مسلح غیردولتی و سازمان‌های جنایتکار فعال در کلمبیا، همراه با تحکیم حاکمیت قانون و تقویت نهادهای عمومی در مناطق آسیب‌دیده، باید اولویتی برای دولت باشد.

این کشور از زمان امضای قرارداد صلح در سال 2016 بین مقامات و گروه شبه‌نظامی FARC-EP که به درگیری نیم قرنی پایان داد، شاهد کاهش شدید خشونت بوده است. OHCHR به نقل از موسسه مطالعات توسعه و صلح (INDEPAZ) گفت که قتل ها از 12665 ​​در سال 2012 به کمتر از 1240 در سال 2016 کاهش یافته است.

با این حال، گروه‌های مسلح غیردولتی و سازمان‌های جنایی – که اغلب در قاچاق مواد مخدر، استخراج غیرقانونی معادن و سایر فعالیت‌های غیرقانونی دخیل هستند – در دو سال گذشته حضور خود را در مناطق مختلف گسترش داده‌اند.

در این گزارش آمده است که واکنش عمدتا نظامی دولت نتوانسته است این گسترش را متوقف کند، در حالی که حضور محدود نهادهای غیرنظامی وضعیت را تشدید می کند. فقدان فرصت های تحصیلی و شغلی نیز خطر استخدام کودکان و نوجوانان توسط گروه های مسلح غیر دولتی را افزایش داده است.

به دست آوردن کنترل

سال گذشته، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در کلمبیا کشته شدن 100 مدافع حقوق بشر را تأیید کرد. علاوه بر این، از اول ژانویه تا 30 ژوئن سال جاری، دفتر اطلاعاتی از 114 قتل فعالان دریافت کرد که تا کنون 22 مورد تأیید شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که چگونه گروه‌های مسلح و سازمان‌های جنایتکار تاکتیک‌های مختلفی را برای به دست آوردن کنترل بر جوامع اتخاذ کرده‌اند، از جمله با اعمال قوانین و محدودیت‌های حرکتی.

یکی از مدافعان حقوق بشر به نویسندگان گفت: “ما باید آنچه را که به ما می گویند انجام دهیم… در جاده ایست های بازرسی وجود دارد که مردانی با سلاح های سنگین ما را متوقف می کنند، به ما بگویید که باید اجازه خروج بگیریم و تلفن هایمان را چک کنیم.”

روش های سنتی تهدید می شود

در برخی موارد، جوامع بومی و آفریقایی-کلمبیایی مجبور شده اند در فعالیت های غیرقانونی شرکت کنند و شیوه های سنتی زندگی خود مانند ماهیگیری و شکار را کنار بگذارند.

در این گزارش آمده است که خشونت بافت اجتماعی جوامع را از بین می برد و هویت فرهنگی و خودمختاری را به خطر می اندازد. جوامع و رهبران آنها که تلاش می کنند از سرزمین، زندگی، فرهنگ و محیط زیست خود محافظت کنند، با خطرات بزرگی روبرو هستند.

به عنوان مثال وضعیت مردم بومی ناسا در بخش کائوکا واقع در جنوب غربی است که مدت ها هدف تهدیدها و حملات بوده اند. چهار رهبر ناسا در چند ماه اول سال جاری کشته شدند. این گزارش هشدار داد که خشونت، قاچاق مواد مخدر و صنایع استخراجی کل شیوه زندگی و بقای جامعه را تهدید می کند.

به همین ترتیب، وضعیت فعلی می‌تواند ناپدید شدن مردم بومی جیو را که در امتداد سواحل رودخانه گواویار زندگی می‌کنند و در حال حاضر حدود 2261 نفر هستند، تسریع بخشد.

زنی نقاشی دیواری برای صلح و آشتی در کلمبیا می کشد.

زنی نقاشی دیواری برای صلح و آشتی در کلمبیا می کشد.

توافق صلح را اجرا کنید

این گزارش از دولت جدید می خواهد تا از اجرای کامل توافقنامه صلح، که شامل تعقیب جایگزینی داوطلبانه محصولات کوکا است، به جای ریشه کنی اجباری آنها، اطمینان حاصل کند.

علاوه بر این، برنامه‌های اصلاحات و توسعه روستایی باید با مشارکت جوامع آسیب‌دیده اجرا و تحکیم شود، در حالی که ظرفیت دولت‌های محلی باید تقویت شود، که شامل دولت‌های آفریقایی‌تبار و جوامع بومی نیز می‌شود.

خانم باشله گفت که تمرکز دولت آینده بر صلح و اجرای منطقه ای توافقنامه صلح “رویکرد درستی است که دفتر من از آن حمایت می کند.”

رئیس حقوق بشر سازمان ملل همچنین بر اهمیت گفتگو برای بازسازی اعتماد به دولت و نهادهای آن تاکید کرد.

او گفت: «من از مقامات می‌خواهم که صدای همه بخش‌های جامعه را بشنوند. مردمی که در مناطق روستایی و دورافتاده زندگی می‌کنند بیشترین آسیب را از این بلای خشونت دیده‌اند، اما بهترین موقعیت را برای کمک به ترسیم مسیری به سوی آینده‌ای آرام‌تر دارند.»

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما