کارلوس کی‌روش عوض شده است؟

تیم ملی فوتبال ایران قرار است در مسیر جام جهانی دو بازی بسیار حساس را همین روزها برگزار کند. اولین بازی، دیداری است که فردا از ساعت ۱۹:۳۰ در اتریش برگزار می‌شود و به مصاف اروگوئه، یکی از قدرت‌های آمریکای جنوبی می‌رود. این بازی اولین دیدار ایران در فیفادی جاری است و پنج روز بعد از آن هم ملی پوشان باید برابر سنگال، یکی از بهترین تیم‌های آفریقایی، صف‌آرایی کنند. فارغ‌التحصیلان از مباحث و جذابیت‌هایی که این بازی می‌تواند داشته باشد، عمده‌ترین موضوعی است که برای مخاطبان فوتبالدوست ایرانی مهم است، رفتار فنی کارلوسی در این دو بازی است.

مطمئناً این است که بازی با تیم‌های اروگوئه و سنگال زمانی نهایی شد که هنوز دراگان اسکوچیچ تیم ملی را بر عهده داشت. اوریزی کرده بود تا روی نیمکت تیم ملی ایران در این بازی‌های تدارکاتی بنشیند و تیمی را که به جام جهانی برساند، آماده‌تر به قطر بفرستد. بااین‌حال، بازی‌های لازم را از یک سو و نمی‌تواند بازیکنان تیم ملی علیه سرمربی دیگر تیم ملی انجام دهند، کاری کرد که مربیگری دراگان نه‌تن‌ها به جام جهانی، بلکه به همین بازی‌های اتریش هم ندهد. حالا کارلوس کی‌روش قرار است برای این دو بازی، بازی احتمالی با روسیه در آبان و بازی‌های تیم ملی در جام جهانی روی نیمکت بنشیند. به این ترتیب در عمل انجام شده قرار گرفته و مشخص نیست اگر پیش‌تر هدایت تیم ملی را بر روی می‌گرفت آیا می‌پذیرد با دو تیم قدرتمند در فاصله تقریبی دو ماه به شروع جام بازی جهانی کند یا خیر.

این شرایط در بیان می‌شود که از زمان بازگشت کی‌روش به فوتبال ایران، بیشتر از تغییرات این حرف می‌زند. کارلوسی که به زعم مخالفانش، مربی‌های تندخو است، در این مدت بسیار آرام نشان داده و لحظه‌ای لبخند از گوشه لبش محو نشده است. او با خبرنگاران هم دست دوستی داد و حتی شجاع خلیل‌زاده‌ای را که علیه‌اش مصاحبه کرده نیز به تیم ملی فراخوانده شده است. کارلوس گفته دلخوری از کسی که گذشته‌ها را فراموش کرده است. حتی این روزها برندی ایرانی به تن می‌کند و کوچک‌ترین اعتراضی به کیفیت لباس‌های تیم ملی نیست.

مهدی تاج را هم در مخمصه نگذاشته که هر‌طور شده تیمش باید یکی از سه برند معروف دنیا را در جام جهانی تن کند. این موارد را باید کنار دستمزد مالی به نسبت کم او گذاشت تا مشخص شود این کارلوس، همان کیروشی که ۹ سال روی نیمکت تیم ملی می‌نشست. بااینحال آیا این رفتارها به معنای آن است که کیروش عوض شود؟ شاید برای پاسخ قطعی این سوال باید منتظر نتایج احتمالی در جام جهانی بود. اگر کی‌روش موفق شد نشان دهد و قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران را تمدید و بلندمدت کند، آیا او همین رفتار دوستانه و لبخندهای ژکوندش را حفظ می‌کند؟ تا رسیدن به آن زمان و پذیرش فعلی این مورد که او تغییر کرده است، آیا بازی پیش‌رو زمان مناسبی برای ارزیابی این حقیقت است که آیا فلسفه مربیگری کارلوس کی‌روش هم عوض شده است؟

در دنیای فوتبال، کی‌روش را به‌عنوان می‌شناسند که روی انسجام خط دفاعی مردی وجود دارد. نقش‌آفرینان که تیم ملی را هدایت می‌کنند را بر آن دارد که از او گلایه می‌کردند که بیش از اندازه تیم ملی ایران، به‌عنوان یکی از قدرت‌های آسیا را تدافعی کرده است. به‌طوری‌که حتی در بازی‌های ساده برای رقبایی مانند سوریه هم کی‌روش ابتدا به گل‌نخوردن داشت. بااین‌حال، بازی‌های نسبت به قبول تیم ملی در دو جام جهانی تحت هدایت کی‌روش، بسیار موافق این سبک کارلوس بودند. حالا موافقان چنین تفکراتی می‌گویند اگر قرار باشد ایران شانسی در جام جهانی داشته باشد، روی انسجام خط دفاعی باید در اولویت باشد.

رفتار و اخلاق کارلوس کی‌روش در بازگشت به ایران تغییر کرده، اما آیا رفتار فنی یا دستخوش تغییر می‌شود؟ اکنون او سه کلاس در کلاس جهانی دارد که تجربه ادوار گذشته را در سطح بالای اروپا هم به دست آورده است. مهدی طارمی، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش، هر سه در مسابقات جام حذفی بیشتر در مقایسه با تیم جهانی روسیه، در بازی‌های مطرح می‌کنند و حضور در لیگ قهرمانان اروپا و اروپا را هم چشیده‌اند. حالا دیگر روی صد‌درصدی روی کار‌های تدافعی شاید از دور خارج‌کردن قابل قبول بودن ایران باشد. دقیقاً به همین دلیل است که بازی با اروگوئه و سنگال که روی کاغذ از تیم ملی ایران قوی‌تر هستند، می‌توانند پاسخ روشنی به این سؤال بدهند که آیا کارلوس کی‌روش در این هم تغییر کرده است یا خیر؟ ایران باید در جام جهانی با رقبای سرسختی مانند انگلیس، ولز و آمریکا روبه‌رو شود و بدیهی باشد که کار سختی برای پیشرفت داشته باشد. موضوع، اما اینجاست که کی‌روش با علم به کار دارد، تیم ملی را پذیرفته و حالا فرصت خوبی دارد تا نشان دهد چه طرح و برنامه‌ای برای صعود ایران از مرحله گروهی جام جهانی دارد.

ایران در جام جهانی روسیه با هدایت کارلوس کی‌روش، چهار امتیاز در مرحله گروهی کسب کرد و به اندازه توپی که مهدی طارمی از کنار تیر دروازه پرتغال در دیدار آخر به بیرون رفت، فاصله داشت تا به مرحله بعدی برسد. دشواری گروه ایران در جام جهانی پیش‌رو، به اندازه دشواری همان جام است، ولی حالا هم کارلوس آن‌طور که خودش می‌گوید آبدیده‌تر شده و هم شاگردانش. تا رسیدن به جام جهانی و اولین تقابل با تیم ملی انگلیس، شاید همین دو بازی با اروگوئه و سنگال کافی باشد تا روشن شود آیا کی‌روش روش جدیدتری برای فوتبال ایران در دستور کار یا خیر؟

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما