چهار راهی که جنگ اوکراین بر خاورمیانه تأثیر گذاشته است

اما از جهات دیگر، برخی از کشورهای منطقه با ادامه جنگ، به شکوفایی بی‌نظیری دست یافته‌اند و صدها میلیارد دلار به خزانه‌های خود اضافه کرده‌اند.

در اینجا چهار روشی که جنگ اوکراین در شش ماه گذشته بر خاورمیانه تأثیر گذاشته است آورده شده است:

صادرکنندگان انرژی در حال نقدینگی هستند

در این جنگ قیمت نفت به بالاترین حد خود در 14 سال گذشته رسیده است. این امر منجر به افزایش تورم و انقباض اقتصادی در سطح جهانی شده است، اما برای کشورهای غنی از انرژی خلیج فارس، این خبر خوبی است که پس از رکود اقتصادی هشت ساله ناشی از قیمت‌های پایین نفت و همه‌گیری کووید-19 منتشر می‌شود.
هفته گذشته به فایننشال تایمز گفت: صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که کشورهای صادرکننده نفت خاورمیانه در چهار سال آینده 1.3 تریلیون دلار درآمد نفتی بیشتری به دست آورند.
این پول اضافی به این معنی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس برای اولین بار از سال 2014 مازاد بودجه خواهند داشت. همچنین انتظار می رود رشد اقتصادی به میزان قابل توجهی تسریع یابد. به عنوان مثال، در چهار ماه اول سال جاری، اقتصاد عربستان 9.9 درصد رشد کرد که بالاترین میزان در یک دهه اخیر بود. در مقابل، اقتصاد ایالات متحده 1.5 درصد کوچک شد.
جنگ اوکراین آخرین راه نجات اقتصادی ایران را تهدید می کند
جنگ همچنین فرصت هایی را برای تولیدکنندگان گاز منطقه به ارمغان آورده است. برای چندین دهه، کشورهای اروپایی به جای اینکه گاز را از کشورهای دور از طریق دریا ارسال کنند، از روسیه از طریق خطوط لوله گاز وارد کنند. اما از آنجایی که اروپا خود را از گاز روسیه دور می کند، به دنبال شرکای جدید بالقوه ای برای خرید است. قطر نیمی از کل ظرفیت گاز خود را در چهار سال آینده به اروپا داده است.
را اتحادیه اروپا نیز قراردادهای گازی امضا کرده است با مصر و اسرائیل که هر دو قطب های گاز طبیعی در منطقه هستند. شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس‌جمهور امارات متحده عربی، در سفری به پاریس در ماه جاری، قراردادی را امضا کرد که صادرات گازوئیل امارات به فرانسه را تضمین می‌کند.

مردان قوی احساس جسارت می کنند

به نظر می رسد که قدرت های منطقه ای که زمانی مورد انتقاد شدید غرب قرار گرفتند، به نفع خود بازگشته اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، علی‌رغم اینکه قول داده بود عربستان سعودی را به یک کشور منحوس تبدیل کند، ماه گذشته در یک سفر تاریخی از عربستان سعودی دیدن کرد. این اقدام به عنوان تسلیم در برابر وزن پادشاهی در اقتصاد جهانی تلقی می شد به این امید که نفت بیشتری تولید کند و تورم جهانی را پیش از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده در نوامبر کاهش دهد. این اقدام تا حد زیادی با شکست مواجه شد و کارتل نفت اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی افزایش متوسطی در تولید نفت را انتخاب کرد که یکی از تحلیلگران آن را «سیلی به صورت» برای بایدن توصیف کرد.

این جنگ همچنین به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اجازه داد تا خود را به عنوان یک شخصیت ضروری در نظم بین المللی معرفی کند. در مواجهه با اقتصاد در حال غرق شدن در داخل و انتخابات سال آینده، او به طرز ماهرانه ای از موقعیت ژئوپلیتیک کشورش برای گرفتن امتیاز برای ترکیه در خارج از کشور با به تعویق انداختن الحاق کشورهای شمال اروپا به ناتو استفاده کرده است. اردوغان همچنین روابط صمیمانه خود را با روسیه حفظ کرده و در عین حال به طور علنی با جنگ مخالفت کرده است، هواپیماهای بدون سرنشین مورد علاقه خود را به اوکراین فروخته و حتی میانجی‌های متخاصم را انجام داده است.

اتحادها در حال تغییر هستند

با تغییر مسیرهای تجاری با جنگ، اتحادها نیز تغییر می کنند.
انور قرقاش، مشاور رئیس جمهور امارات متحده عربی در ماه آوریل گفت که جنگ ثابت کرده است که نظم بین المللی دیگر تک قطبی نیست و ایالات متحده در راس آن قرار دارد و تداوم برتری دلار آمریکا در اقتصاد جهانی را زیر سوال برد. او گفت که ابوظبی در حال ارزیابی مجدد اتحادهای خود است. وی افزود: هژمونی غرب بر نظم جهانی روزهای پایانی خود را می گذراند. سفیر این کشور در ایالات متحده در اوایل سال جاری گفت که روابط این کشور با واشنگتن پس از پیوستن امارات متحده عربی به هند و چین در ممتنع از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با حمایت ایالات متحده در محکومیت جنگ روسیه در فوریه، از طریق “آزمایش استرس” سپری می شود.
چگونه ترکیه اردوغان به کارت وحشی ناتو تبدیل شد
با ارزیابی مجدد روابط با غرب، به نظر می رسد روابط با چین در حال افزایش است. امارات ماه گذشته سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را “تحریک آمیز” خواند و بر حمایت خود از سیاست چین واحد تاکید کرد. عربستان سعودی همچنین چین را به عنوان جایگزینی برای آمریکا معرفی کرده و همکاری نظامی با پکن را افزایش داده و به فروش نفت به یوآن به این کشور فکر کرده است. رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، که از زمان اعمال محدودیت های کووید-19 تاکنون هیچ سفر خارجی نداشته است، انتظار می رود امسال سفری مهم به پادشاهی داشته باشد.
“پتانسیل در جهان امروز کجاست؟” محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی (MBS) در مقاله ای که در ماه مارس منتشر شد، به مجله آتلانتیک گفت. “این در عربستان سعودی است. و اگر می خواهید آن را از دست بدهید، من معتقدم که سایر مردم در شرق بسیار خوشحال خواهند شد.”
ایالات متحده در حال توجه است. پرزیدنت بایدن در مقاله ای در واشنگتن پست که سفر خود به عربستان سعودی را توجیه می کرد، گفت که ایالات متحده را در “بهترین موقعیت ممکن برای پیشی گرفتن از چین” قرار می دهد.

بحران غذا و تورم باعث افزایش تنش ها می شود

بسیاری از جهان تأثیر اختلالات حمل و نقل غلات را پس از تهاجم به اوکراین احساس کردند، اما خاورمیانه یکی از سخت ترین آسیب ها بود.
حدود یک سوم گندم جهان از روسیه و اوکراین تامین می شود و برخی از کشورهای خاورمیانه برای بیش از نیمی از واردات خود به این دو کشور متکی هستند. لیبی جنگ زده و لبنان که از نظر اقتصادی از هم پاشیده شده بود، همراه با مصر – یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان – ضربه سختی را از اختلال در صادرات غلات وارد کرد.
صادرات غلات اوکراین در اواخر ژوئیه پس از توافق بین کیف و مسکو با میانجیگری سازمان ملل از سر گرفته شد و از آن زمان قیمت جهانی مواد غذایی تثبیت شده است، اما بسیاری در خاورمیانه همچنان منتظر توقف محموله ها هستند.

اولین کشتی حامل غلات در اول اوت اوکراین را ترک کرد و در ابتدا عازم لبنان بود. به گزارش رویترز، اما پس از اینکه خریداران لبنانی از تحویل آن امتناع کردند، مسیر محموله تغییر کرد، بنابراین به جای آن به مصر رفت.

تورم فزاینده نیز تعدادی از اقتصادهای ناپایدار خاورمیانه را تحت تأثیر قرار داده است. افزایش قیمت کالاها در عراق و ایران بسیاری را در اعتراض به خیابان ها رانده است. و در مصر، جایی که فقط یک دهه پیش یک قیام رژیم سابق را تحت شعار «نان، آزادی و عدالت اجتماعی» سرنگون کرد، خانوارها با هر سطح درآمدی شاهد کاهش سریع قدرت خرج خود هستند.

هضم

حملات هوایی آمریکا به گروه های تحت حمایت ایران در سوریه حمله کرد

فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ارتش آمریکا روز سه‌شنبه حملات هوایی را علیه گروه‌های مورد حمایت ایران در دیرالزور سوریه انجام داد. این حملات “تاسیسات زیرساختی مورد استفاده گروه های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران” را هدف قرار دادند. بر اساس ارزیابی اولیه ارتش آمریکا، کسی در این حمله کشته نشد، اما یک گروه فعال سوری اعلام کرد که حداقل 10 نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

  • زمینه: نیروهای آمریکایی از سال 2015 در سوریه برای مبارزه با دولت اسلامی حضور دارند که اغلب آنها را با گروه های مورد حمایت ایران درگیر کرده است. به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، حملات هوایی اسرائیل در ژانویه 2021 انبارها را در همان مکان هدف قرار دادند. این حمله در حالی صورت می‌گیرد که گزارش‌ها حاکی از آن است که مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا به مرحله پیشرفته رسیده است.
  • چرا مهم است: با پیشروی مذاکرات، ایالات متحده ممکن است این پیام را ارسال کند که با وجود اینکه در حال کار بر روی دستیابی به توافق با ایران است، به هدف قرار دادن گروه های مورد حمایت ایران در منطقه ادامه خواهد داد. واشنگتن از حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از فهرست سازمان های تروریستی خود که تهران قبلاً خواسته بود، خودداری کرده است.

ترکیه می گوید هیچ پیش شرطی برای گفتگو با سوریه ندارد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در ملایمت مواضع خود گفت: آنکارا هیچ پیش شرطی برای گفت وگو با سوریه ندارد اما هر گفت وگویی باید بر امنیت مرزهایشان متمرکز باشد.

  • زمینه: ترکیه 10 سال پیش در واکنش به قیام در سوریه و حمایت از شورشیان که برای سرنگونی رژیم بشار اسد می جنگند، روابط خود را با دمشق قطع کرد. اما ترکیه در سال‌های اخیر مستقیماً از طریق کانال‌های اطلاعاتی و غیرمستقیم از طریق روند گروه آستانه که هدف آن حل جنگ داخلی سوریه است، ارتباط خود را با رژیم حفظ کرده است.
  • چرا مهم است: اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که می‌خواهد یک حمله نظامی دیگر به شمال شرق سوریه انجام دهد. طی دهه ها تنش، ترکیه پیش از این سه عملیات نظامی علیه مبارزان کرد در شمال سوریه انجام داده است که آخرین آنها در سال 2019 بود. چاووش اوغلو در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز مذاکرات گفت که آنها باید اهداف خاصی داشته باشند. وی گفت: “شرطی برای گفت و گو وجود ندارد، اما هدف چیست؟ باید هدفمند باشد.”

سیلوی بندر بیروت دو سال پس از انفجار مرگبار فروریخت

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، سیلوی گندم شمالی پس از انفجار مرگبار بندر بیروت در سال 2020 که روز سه شنبه فروریخت آسیب دید. پس از انفجار یک ابر گرد و غبار بزرگ به مناطق مجاور بندر فرستاده شد زیرا دود ناشی از آتش سوزی همچنان از آوارها بلند می شد.

  • زمینه: در 4 آگوست 2020، صدها تن نیترات آمونیوم مشتعل شد و انفجاری مهیب را در بندر پایتخت لبنان به دنبال داشت که منجر به کشته شدن بیش از 215 نفر و زخمی شدن هزاران نفر شد. از آن زمان سیلوها آتش گرفته بودند. طی ماه گذشته، با ادامه محاصره منطقه توسط ارتش، بخش‌هایی از سیلوها به تدریج در حال فروریختن بودند.
  • چرا مهم است: سیلوها به نمادی از اختلال در لبنان تبدیل شده بود. در اوایل سال جاری، دولت طرحی برای تخریب آنها ارائه کرده بود. گروه های جامعه مدنی که سیلوها را به عنوان یادبود انفجار می دانند، با خشم واکنش نشان دادند و این طرح لغو شد.

چه چیزی را تماشا کنیم

کمبود آب، باتلاق های سرسبز عراق را به بیابانی متروک تبدیل کرده است. گزارش جمهوری کارادشه از تاثیر تغییر اقلیم در کشور را ببینید.

چه چیزی در حال افزایش است

لبنان: #بچیر_جمایل

کاربران توییتر در لبنان چهلمین سال از انتخاب بشیر جمایل به عنوان رئیس جمهور توسط پارلمان این کشور را جشن گرفتند. او قبل از تصدی مسئولیت در سال 1982 ترور شد.

جمیل یک شخصیت عمیقاً تفرقه‌انگیز در تاریخ لبنان، نیروهای لبنانی، شاخه نظامی حزب فالانژ مسیحی را تأسیس کرد و رهبری آن را بر عهده گرفت که همچنان در سیاست این کشور نقش دارد. او توسط بسیاری از مسیحیان لبنان حمایت می شد، اما دیگران به دلیل همکاری با اسرائیل، که در جنگ 1982 به لبنان حمله کرد، خائن می دانستند.

در اکتبر 2017، حبیب الشرتونی، یکی از اعضای حزب سوسیال سوسیال ناسیونالیست لبنان، به دلیل کارگزاری بمبی که باعث کشته شدن جمیل شد، به طور غیابی توسط دادگاه لبنان مجرم شناخته شد.

عمان: #تفاقی_رو_روشن

مردم عمانی برای شکایت از عدم دسترسی به پلت فرم رسانه اجتماعی محبوب Discord به توییتر روی آورده اند.

Discord با بیش از 150 میلیون کاربر فعال ماهانه، نقش مهمی در زندگی گیمرها ایفا می کند، زیرا به عنوان اتاق گفتگو برای بازی های خصوصی و همچنین کسانی که بازی های آنها را پخش می کنند، عمل می کند.

Discord همچنین به یک عنصر مهم در عملکرد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تبدیل شد که محبوبیت آنها در سراسر کشورهای خلیج‌فارس در حال افزایش است.

حسابی که قطعی های Discord را ردیابی می کند، در توییتی اعلام کرد که این سرویس بوده است در عمان ممنوع شد. سازمان تنظیم مقررات مخابرات عمان به سی ان ان گفت که نمی تواند در این مورد اظهار نظر کند.
یکی از ساکنان ناراضی گفت: می توانم 10 سرویس دیگر را نام ببرم که مستحق تر هستند که در عمان مسدود شوند، اما شما جلو رفتید و سرویس مفید را مسدود کردید. توییت کرد.

عربستان : #چند_زن_میگیری

مردان سعودی در توییتر از یکدیگر پرسیدند چند همسر آنها می خواهند بگیرند.

در حالی که یکی از کاربران گفت ازدواج برای او “اولویت” نیست، در حالی که کاربر دیگری ابراز تاسف کرد که مردان به سختی می توانند به یک همسر رسیدگی کنند. یکی از کاربران عکسی با عدد سه توییت کرد.

اسلام به مردان اجازه می دهد تا چهار زن بگیرند. در حالی که این عمل به طور گسترده در جهان اسلام پذیرفته نشده است، غیر معمول نیز نیست. زنان فقط می توانند یک شوهر داشته باشند.

بر اساس گزارش سال 2019 مجمع بین المللی دوحه به نام وضعیت ازدواج در جهان عرب، اطلاعاتی در مورد چندهمسری در عربستان سعودی به راحتی در دسترس نیست. در میان کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفتند، کویت در صدر فهرست کشورهای چندهمسری قرار داشت که حدود 8 درصد از مردان متاهل دارای چند همسر بودند.

عکس روز

کودکان روز سه شنبه بر روی بستر خشک شده باتلاق های جنوبی چیبیش در استان ذی قار در عراق عکس هوایی می گیرند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

معرفی فروش notcoin: راهی نوین برای خرید و فروش به صورت امن و مطمئن
کیستی که پس از سئو گروه تلگرام @SEOPREM حتما باید بشناسید؟
Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
سایت شرط بندی انفجار: معرفی و توضیحات کامل
بهترین سایت انفجار برای تفریح و پیروزی
تجربه هیجان انگیز بازی انفجار آنلاین
تماس با ما