پیام رسان «وایبر» هم فیلتر شد

لیست پلتفرم‌های بین‌المللی که طی یک هفته اخیر به تیغ تیز فیلترینگ گذشته و در حال گسترش است. وایبر جدیدترین قربانی فیلترینگ است. اینستاگرام، واتس‌اپ، اسکایپ، لینکدین، گوگل پلی و اپ استور از جمله فیلتر شده‌های یک هفته اخیر هستند.

به گزارش دیجیاتو، فیلتر وایبر برای اولین بار نیست که رخ داده است. این پیام‌رسان همچنین اوایل دهه ۹۰ که با استقبال کاربران ایرانی رو به رو شد، با کاهش شدید پهنای باند رو به رو شد و باعث ایرانی‌ها به پیام‌رسان تلگرام شد.

نکته قابل تامل سکوت ارتباطات در این روزهاست. این وزارتخانه که متولی این حوزه کاملاً سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که زارع‌پور ابتدای تیر ماه وعده داده بود، نه تنها پلتفرمی فیلتر می‌شود، بلکه برخی از فیلتر شده‌ها برای یک سری اقشار خاص مانند اساتید و خبرنگاران رفع فیلتر می‌شوند. او در واقع ایده‌ای «اینترنت طبقاتی» را مطرح کرده بود. موضوعاتی که از سوی بخش‌های مختلف جامعه و موضوعات مورد انتقاد است.

از سوی دیگر با توجه به حذف اینستاگرام و واتس‌اپ از فروشگاه‌های اندرویدی ایرانی، برخی معتقدند این فیلترها دائمی خواهند بود. این در حالی است که میلیون‌ها کسب و کار ایرانی در اینستاگرام فعال هستند و برخی از پیام‌رسان‌های داخلی باز هم می‌توانند پذیرای کاربران جدید باشند تا مهر تأیید بر روی ضعف زیرساخت‌های بومی زده شود که مدعی می‌تواند این حجم کاربر ایرانی را مدیریت کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم