ناسا و Axiom لباس‌های فضایی جدیدی را برای ماموریت ماه Artemis III رونمایی کردند

در فضا، لباس‌های ماه اوج مد هستند و مقامات ناسا روز چهارشنبه از لباسی که فضانوردان در سال‌های آینده روی ماه خواهند پوشید تمجید کردند.

رابرت دی. کابانا، معاون مدیر ناسا، طی رویدادی در هیوستون برای رونمایی از لباس جدید گفت: “ما در حال توسعه لباس فضایی برای نسل جدید هستیم.”

جدیدترین لباس فضای قمری – مشکی با برجسته‌های نارنجی و آبی – از Axiom Space در هیوستون می‌آید.

با مراجعه به این شرکت خصوصی، ناسا دوباره به شرکت‌های فضایی تجاری جدید تکیه می‌کند تا اجزای کلیدی را سریع‌تر و ارزان‌تر از آنچه که خودش توسعه می‌دهد ارائه کند.

این رویکرد از الگویی پیروی می‌کند که ناسا در استخدام شرکت ایلان ماسک SpaceX برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگشت به سطح ماه در مأموریتی که لباس‌های Axiom برای آن طراحی شده بود، استفاده کرد.

لباس ماه یک جزء کلیدی است که برای برنامه آرتمیس مورد نیاز است، برنامه ای که فضانوردان را به ماه می فرستد زیرا ناسا با رقابت شدید در فضا و ماه از بخش فضای پررونق چین مواجه است. لباس‌های Axiom در ماموریت Artemis III، اولین فرود این برنامه بر ماه، که برای سال 2025 برنامه‌ریزی شده است، پوشیده خواهند شد.

در جریان نمایش روز چهارشنبه در یک صحنه در مرکز فضایی هیوستون، جیمز استین، مهندس ارشد لباس، دنده ماه را نشان داد و نشان داد که چگونه می تواند به راحتی چمباتمه بزند و به اطراف حرکت کند. حباب شفاف بزرگ اطراف سر، دید وسیع و همچنین نور را فراهم می‌کند، که وقتی فضانوردان به دهانه‌های سایه‌دار نزدیک قطب جنوبی ماه می‌روند، مهم خواهد بود، جایی که ناسا امیدوار است یخ آب را در پایین دهانه‌های سرد و سایه‌دار مطالعه کند. همچنین دارای پایه ای برای دوربین با کیفیت بالا است.

فضانوردان از طریق یک دریچه در قسمت پشتی وارد و خارج می شوند.

راسل رالستون، معاون مدیر برنامه برای فعالیت های خارج از وسایل نقلیه در Axiom Space می گوید: «شما پاهایتان را داخل می کردید، بازوهایتان را داخل آن می کردید و سپس به نوعی در کت و شلوار فرو می رفتید». “و سپس دریچه را می بندیم.”

در پشت یک ابزار کوله‌پشت مانند حاوی سیستم حمایت از زندگی است. آقای رالستون گفت: “شما می توانید آن را به عنوان یک تانک غواصی و تهویه مطبوع بسیار شیک در نظر بگیرید که به نوعی در یک ترکیب قرار گرفته اند.”

اما نمونه اولیه نمایش داده شده در روز چهارشنبه دقیقاً چیزی نبود که به ماه می رود. برای یکی، کت و شلوارهای واقعی به جای تیره، سفید هستند و به جای جذب گرما از نور خورشید، آن را منعکس می کنند. علاوه بر این، پوشش خارجی فعلی از خراشیدگی یا آسیب دیدن قسمت های داخلی در طول آزمایش زمین جلوگیری می کند. برای ماه، لباس دارای یک لایه عایق خارجی برای محافظت از فضانورد در برابر دماهای شدید، تشعشع و گرد و غبار خواهد بود.

آکسیوم توسط مایکل سافردینی هدایت می شود که قبلاً به عنوان مدیر برنامه ناسا برای ایستگاه فضایی بین المللی خدمت می کرد. تمرکز اصلی این شرکت بر مدار پایین زمین، فرستادن فضانوردان خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی و ساخت یک ماژول خصوصی برای افزودن به ایستگاه فضایی بوده است. نوعی از لباس ماه را می توان در ایستگاه فضایی خصوصی Axiom در آینده برای پیاده روی فضایی استفاده کرد.

برون‌سپاری توسعه لباس‌های فضایی یک اصلاحیه اصلی برای ناسا است که سال‌ها و صدها میلیون دلار برای توسعه لباس خود به نام «واحد تحرک بیرونی اکتشافی» یا xEMU هزینه کرد. لباس‌های xEMU هم برای مأموریت‌های ماه آینده و هم به‌عنوان جایگزین لباس‌های قدیمی که برای پیاده‌روی‌های فضایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌شوند، استفاده می‌شوند.

ونسا وایچ، مدیر مرکز فضایی جانسون ناسا، پایگاه خانگی فضانوردان ناسا، گفت: «از زمان لباس‌هایی که برای شاتل فضایی طراحی کرده‌ایم، لباس جدیدی نداشته‌ایم و این لباس‌ها در حال حاضر در ایستگاه فضایی استفاده می‌شوند. . بنابراین 40 سال است که ما از یک لباس بر اساس آن فناوری استفاده می کنیم.

در سال 2019، مقامات ناسا با هیجان یک نمونه اولیه از xEMU را در رنگ‌های قرمز، سفید و آبی وطن‌پرستانه به نمایش گذاشتند و توضیح دادند که چگونه می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری برای راه رفتن، خم شدن و پیچیدن ایجاد کند.

جیم برایدنستاین، مدیر وقت ناسا، در رویداد سال 2019 گفت: «نیل آرمسترانگ و باز آلدرین را به خاطر دارید – آنها با خرگوش روی سطح ماه پریدند. “خب، اکنون ما در واقع می‌توانیم روی سطح ماه راه برویم، که بسیار متفاوت از لباس‌های ما در گذشته است.”

اما ممیزی توسط بازرس کل ناسا در آگوست 2021 به این نتیجه رسید که لباس های فضایی ناسا تا آوریل 2025 زودتر آماده نمی شوند. تا زمانی که ممیزی منتشر شد، ناسا از قبل ایده هایی از صنعت هوافضا می خواست.

در ژوئن سال گذشته، ناسا دو شرکت Axiom و Collins Aerospace را برای ساخت لباس‌های فضایی آینده ناسا برای ماه و ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب کرد. Axiom و Collins تنها شرکت هایی بودند که پیشنهادات تکمیل شده را برای قرارداد ارائه کردند.

در سپتامبر، Axiom برنده قسمت اول شد: 228 میلیون دلار برای توسعه لباس ماه.

ناسا الزاماتی را که لباس ماه باید برآورده کند و همچنین دسترسی به کار و تخصص ناسا با لباس‌های فضایی قبلی از جمله xEMU را فراهم کرد. حتی زمانی که فضانوردان ناسا از آنها استفاده می کنند، Axiom مالکیت لباس ها را حفظ خواهد کرد.

لارا کرنی، مدیر ناسا که بر برنامه لباس فضایی نظارت می کند، گفت: «به آن بیشتر شبیه یک ماشین کرایه ای فکر کنید. بنابراین Axiom سخت افزار را هم برای آموزش و هم برای پرواز فراهم می کند. آن‌ها آن سخت‌افزار را وارد می‌کنند و ما، ناسا، از آن استفاده می‌کنیم و روی سطح ماه برای راهپیمایی خود در ماه کار می‌کنیم.»

مقامات Axiom گفتند حدود نیمی از طراحی آنها بر اساس xEMU است. این شامل چکمه ها، حباب کلاه ایمنی و بالاتنه است. آقای رالستون گفت: «ناسا تلاش زیادی برای طراحی آن بالاتنه سخت انجام داد. ما چند جزئیات جزئی را اصلاح کردیم، اما تا حد زیادی این چیزی است که یک انتقال مستقیم بود.

Axiom به متخصصان صنعت خودرو، نفت و گاز و تئاتر روی آورد تا نوآوری هایی را به طراحی اضافه کند. مارک گریلی، مدیر برنامه فعالیت های خارج از خودرو در Axiom، گفت: لباس فشار – بخشی که از نشت هوا به فضا جلوگیری می کند – و دستکش ها دو نمونه از اجزای طراحی شده توسط مهندسان Axiom هستند.

لباس‌های جدید نسبت به لباس‌های فضایی کنونی برای افراد بیشتری مناسب هستند.

آقای رالستون گفت: «ما اندازه‌های مختلفی از عناصر داریم که می‌توانیم آنها را – متوسط، بزرگ و کوچک، اگر بخواهید – با اجزای مختلف عوض کنیم. اما پس از آن، در هر یک از این اندازه‌ها، ما همچنین قابلیت تنظیم برای جایی که واقعاً می‌توانیم کت و شلوار را برای کسی بسازیم، داریم – طول پا یا طول بازوی او یا چیزهایی مانند آن.»

ناسا معتقد است که در مسیر فرود بر ماه در سال 2025 باقی می ماند. دولت بایدن برای سال آینده بیش از 27 میلیارد دلار برای ناسا درخواست کرده است که 7 درصد افزایش دارد و این شامل افزایش قابل توجهی برای آرتمیس است.

اولین ماموریت آرتمیس، آرتمیس I، بدون خدمه در ماه نوامبر به فضا پرتاب شد و کپسول اوریون را آزمایش کرد که فضانوردان را به مدار ماه می برد و به زمین بازمی گرداند. این ماموریت موفقیت آمیز بود، اگرچه کامل نبود. سپر حرارتی Orion به اندازه کافی خوب عمل کرد تا از فضاپیما در هنگام ورود مجدد به جو محافظت کند، اما نه آنقدر که طراحی شده بود.

هاوارد هو، مدیر برنامه Orion در ناسا، هفته گذشته طی یک کنفرانس خبری گفت: «ما قبل از فرود، بیشتر از آنچه انتظار داشتیم، مواد سوخته شده را در هنگام ورود دوباره آزاد کردیم.

ماموریت Artemis II که برای سال آینده برنامه ریزی شده است، برای اولین بار فضانوردان را حمل خواهد کرد: سه آمریکایی و یک کانادایی. آن خدمه در کپسول می مانند و نیازی به لباس ماه ندارند. ناسا قصد دارد خدمه Artemis II را در 3 آوریل معرفی کند.

ناسا گفته است که حداقل یکی از دو فضانوردی که در آرتمیس سوم روی ماه قدم خواهند گذاشت زن خواهد بود.

آقای کابانا، مدیر ناسا، روز چهارشنبه گفت: «وقتی اولین زن در آرتمیس سوم روی سطح ماه فرود آمد، او لباس فضایی Axiom خواهد پوشید.»

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
شرط بندی بازی انفجار: معرفی و کاربردها
تماس با ما