فرارو بنزین ۳ نرخی می شود؟

سه روز پس از کاهش مبلغ 300 تومان در کارت‌های سوخت شخصی از 25 لیتر به 15 لیتر، گمانه‌زنی‌هایی از «سه نرخی شدن بنزین» در رسانه‌ها ارائه شده است. به نظر می‌رسد که تغییر قیمت در ۶ ماه باقیمانده از سال ۱۴۰۱ انجام شود.

به گزارش اعتماد، عبدالعلی رحیمی عضو هیئت رئیسه مجلس می‌گوید «برنامه رسمی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.» و مسئولین ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز می‌گویند به کاهش سهمیه سوخت آزاد در کارت‌های شخصی برای جلوگیری از شرکت سوخت سوخت می‌پردازند.

دلیلش هم این است که مردم بیش از 15 لیتر بنزین 300 تومان مصرف کنند و اگر از این هم خواستند می‌توانند از جایگاه‌داران، کارت سوخت مصرف کنند.

بیش از 6 ماه است که مسئولین وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، پشت سر هم افزایش قیمت بنزین را انکار می کنند و آن را در ردیف شایعات دسته بندی می کنند. اما همزمان طرح‌هایی، چون «بنزین برای همه» در شهرهای جنوبی کشور به صورت آزمایشی اجرا می‌شود که انتقادهای بسیاری را نیز برانگیخته است.

همزمان با کاهش مصرف سوخت ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی، محمد مهاجری، فعال سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشته است: «این خبر بنزینی بوی دیگری می‌دهد. احتمالاً معنایش این است که کارت سوخت جایگاه‌ها در آینده‌ای نه دور حذف می‌شود. برایش هم استدلال وجود دارد. همان طور که دولت میفهمد هر شهروند چه تعداد و کدم نانوایی نان خریده است، از این رو می تواند به بنزین هم تسری پیدا کند و میزان مصرف هر خودرو مشخص شود. در حالی که می‌توان گفت همان‌طور که روزانه چند هزار تن را گم می‌کنم، بن به طریق اولی می‌تواند گم شود یا بشود. خب حالا برمیگردیم به یک میلیون لیتری. در صورت حذف کارت سوخت، هر خودرو فقط می‌تواند 15 لیتر بنزین 300 تومان مصرف کند.

بعدش چه؟ در خبری که منتشر شده چیزی در این باره گفته نشده، اما می‌توانم حدس بزنم که در حال حاضر سه نرخی شدن است. ۶۰ لیتر ۱۵۰۰ تومانی؛ ۱۵۰ لیتر ۳۰۰۰ تومانی؛ مازاد بر آن به قیمتی که هنوز چیزی از آن نمی‌دانیم. اگر غیر از می‌بود هیچ دلیلی وجود نداشته باشد، می‌شود این کار را انجام داد. افزایش قیمت سوخت، اتفاقا توجیه اقتصادی دارد و نشان می دهد اثر تورمی آن کمتر از حذف ارز 4200 تومانی است. با این حال چرا دولت شفاف‌تر در این زمینه اظهارنظر نمی‌کند تا این مقوله هم مانند نان، به ناکجاآباد بلاتکلیفی فرستاده شود؟»

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
شرط بندی بازی انفجار: معرفی و کاربردها
تماس با ما