عمران خان در دادگاه ظاهر می شود و هرج و مرج رخ می دهد

عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان روز شنبه به اتهام فساد مالی در اسلام آباد، پایتخت، در آخرین نوبت درگیری بین هوادارانش و مقامات که منجر به صحنه های آشفته گاز اشک آور و درگیری خطوط امنیتی در بیرون خانه اش شده بود، در دادگاه حاضر شد. اوایل هفته

این رویارویی صبح روز شنبه ادامه یافت، زیرا جناب خان در محاصره انبوهی از هواداران خود به دادگاه رسید که با پلیس در خارج از مجتمع قضایی درگیر شدند. دادگاه به جناب خان که مدعی بود به دلیل هرج و مرج بیرون نمی تواند وارد ساختمان قضایی شود، اجازه داد تا ظاهر خود را از داخل وسیله نقلیه خود ثبت کند.

آقای خان که در ماه آوریل در رای عدم اعتماد پارلمان از سمت خود برکنار شد، با ده ها پرونده قضایی به اتهاماتی از جمله تروریسم و ​​فساد مواجه است. چندین حکم بازداشت دارند پس از اینکه وی بارها از حضور در دادگاه اسلام آباد خودداری کرد، علیه وی صادر شد. جلسه دادگاهی که او روز شنبه تلاش کرد به آن بپیوندد شامل اتهامات غیرقانونی سود بردن از دریافت هدایای دولتی و پنهان کردن دارایی هایش بود.

درگیری‌های این هفته، در حالی که پلیس تلاش کرد جناب خان را در اقامتگاهش در لاهور دستگیر کند، آخرین نمایش تنبلی سیاسی در خیابان‌های پاکستان بود، زیرا ابرهای گاز اشک‌آور با جمعیت خشمگین حامیان جناب خان مخلوط شد. بیرون از خانه اش اردو زده و نقش محافظ شخصی خود را بر عهده گرفته است.

صحنه های خشونت آمیز یادآور وضعیت سیاسی در پاکستان است که از زمان تأسیس خود در 75 سال پیش با بی ثباتی و کودتاهای نظامی دست و پنجه نرم کرده است. صحنه سیاسی به بازی درگیری سلسله‌ها تبدیل شده است که به نوبه خود به نفع تشکیلات نظامی قدرتمند کشور می‌افتند و پیروزمندان سیستم قضایی کشور را در برابر رقبای خود به کار می‌گیرند.

از زمانی که آقای خان در سال گذشته از قدرت برکنار شد، یک کمپین سیاسی قدرتمند را رهبری کرد که ده‌ها هزار نفر را در سراسر کشور به تظاهرات دعوت کردند و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.

همزمان، دولت ده ها پرونده قضایی علیه جناب خان مطرح کرده است. او و حامیانش این اتهامات را سوء استفاده از سیستم قضایی توسط دولت نخست وزیر شهباز شریف و ارتش به منظور کنار گذاشتن جناب خان از سیاست توصیف کرده اند. رهبران سیاسی و نظامی پاکستان بارها این ادعاها را رد کرده اند.

تنش های سیاسی پیرامون جناب خان در ماه نوامبر، زمانی که نخست وزیر سابق در جریان یک گردهمایی سیاسی پس از تیراندازی یک مرد ناشناس به کاروان وی زخمی شد، به اوج خود رسید، چیزی که دستیاران آن را اقدام به ترور خواندند. از آن زمان به بعد، آقای خان بیشتر در محل اقامت خود در لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان به سر می برد و از حضور در دادگاه در اسلام آباد خودداری کرده است.

فواد چودری، یکی از رهبران ارشد حزب سیاسی جناب خان، تحریک انصاف پاکستان یا تحریک انصاف پاکستان، گفت که تهدید جان آقای خان، حضور در دادگاه را بسیار مخاطره آمیز می کند و افزود: «از نظر انسانی امکان حضور در دادگاه در دادگاه وجود ندارد. چنین تعداد زیادی پرونده.»

جناب خان ادعا می کند که دولت بیش از 86 پرونده قضایی علیه او مطرح کرده است. مقامات دولتی می گویند که او با حدود 30 پرونده مواجه است.

تحلیلگران می گویند که درام پیرامون جناب خان به نظر می رسد که تنها محبوبیت او را افزایش داده است و بر توانایی منحصر به فرد او در پیشی گرفتن از کتاب بازی معمولی پاکستان برای به حاشیه راندن رهبران سیاسی که مورد علاقه ارتش قدرتمند این کشور قرار گرفته اند، تأکید می کند.

روز سه‌شنبه، افسران پلیس با کلاه‌های سفید و سپر در دست در خارج از محل اقامت جناب خان در لاهور صف کشیدند تا حکم بازداشت نخست‌وزیر سابق را به دلیل عدم حضور در دادگاه اجرا کنند. در این درگیری طولانی که ساعت ها و تا عصر ادامه داشت، پلیس از باتوم و گاز اشک آور برای پراکنده کردن اعضا و هواداران حزب سیاسی خان استفاده کرد.

رهبران حزب سیاسی جناب خان در رسانه های اجتماعی فیلمی از فرود گاز اشک آور روی چمنزار بیرون اتاق پذیرایی او را به اشتراک گذاشتند. این کلیپ‌های ویدئویی نشان می‌داد که کارگران حزب، قوطی را از روی دیوار مجاور به سمت پلیس پرتاب می‌کنند. در ویدئوی دیگر، کارگران حزب در حالی که عصا در دست داشتند، در حالی که ابرهای گاز اشک آور خیابان محل سکونت جناب خان را فراگرفته بودند، در حال دویدن دیده می‌شوند.

در حالی که نبردها حومه خانه اش را فراگرفته بود، جناب خان از طریق یک پیام ویدئویی ضبط شده از طرفداران خود درخواستی پرشور کرد و از آنها خواست تا برای آزادی و حقوق خود در مواجهه با دستگیری قریب الوقوع پلیس مبارزه کنند. جناب خان متعهد شد که به مبارزه ادامه دهد و از پیروان خود خواسته بود نشان دهند که حتی در غیاب او می توانند از حقوق خود دفاع کنند.

جناب خان در این ویدئو گفت: “اگر مرا به زندان بفرستند، یا اگر کشته شوم، باید نشان دهید که می توانید بدون من نیز بجنگید.”

جناب خان به دلیل تلاش برای جلوگیری از دستگیری و امتناع از حضور در دادگاه مورد انتقاد مخالفانش قرار گرفته است. اما رویارویی خشونت آمیز در خارج از خانه او با انتقادات گسترده ای مواجه شد.

من عمیقاً از اتفاقات امروز ناراحت هستم. سیاست انتقام ناسالم،” عارف علوی، رئیس جمهور پاکستان و یکی از اعضای حزب سیاسی جناب خان، توییت کرد روز سه‌شنبه، افزود که نشان‌دهنده «اولویت‌های ضعیف» دولتی است که «باید بر فلاکت اقتصادی مردم تمرکز کند».

پس از آن درگیری ها، جناب خان پذیرفت که روز شنبه در دادگاه حاضر شود و در همان روز صبح زود از خانه خود در لاهور به اسلام آباد در کاروانی که جمعیت زیادی در کنار آن بودند، رفت.

در حالی که او این سفر چند ساعته را انجام می داد، پلیس به محل سکونت او در لاهور بازگشت و موانع و سنگرهای کیسه شن را که در خارج از خانه او نصب شده بود، برچید. سپس درگیری دیگری رخ داد: پلیس می گوید به آنها تیراندازی شده و بمب های بنزینی به سمت آنها پرتاب شده است. امیر میر، وزیر موقت اطلاعات استان پنجاب، گفت که 61 نفر دستگیر شدند.

برخی امیدوار بودند که حضور جناب خان در دادگاه در روز شنبه تنش ایجاد شده در هفته گذشته را کاهش دهد. اما درگیری ها در لاهور و خارج از دادگاه در اسلام آباد تنها بر احساس هرج و مرج که در ماه های اخیر پاکستان را فراگرفته است، افزود.

تحلیلگران می گویند که با طولانی شدن این بن بست، توانایی آقای خان در تلاش برای به حاشیه راندن او به سمت محبوبیت سیاسی، حوزه سیاسی پاکستان را متزلزل کرده است و این باور عمومی را متزلزل کرده است که تشکیلات نظامی – که مدت هاست به عنوان دست نامرئی هدایت کننده سیاست تلقی می شد – متزلزل شده است. چنگ محکمی روی چرخ دارد

عادل نجم، استاد دانشکده مطالعات جهانی فردریک اس. پاردی در دانشگاه بوستون، گفت: «اگر پاکستان هنوز یک نهاد عملکردی مانند آنچه ما همیشه تصور می‌کردیم داشت، عمران خان یا در حال حاضر نخست‌وزیر بود یا محکم در زندان و از سیاست کنار گذاشته شده بود. و یک کارشناس سیاست پاکستان، با اشاره به ارتش به عنوان تشکیلات، همانطور که در پاکستان به آن معروف است. “تاسیس منفجر شده است – اختیارات فرضی آن از بین رفته است.”

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
شرط بندی بازی انفجار: معرفی و کاربردها
تماس با ما