سازمان های ملل متحد برای کمک به افغانستان در پی زمین لرزه مرگبار می شتابند

بر اساس گزارش های رسانه ها، حداقل 1000 نفر کشته شده اند و انتظار می رود که تعداد آنها افزایش یابد. طبق گزارش ها، نزدیک به 2000 خانه نیز ویران شده و ده ها نفر آواره شده اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با اشاره به اینکه افغان‌ها از سال‌ها درگیری، سختی‌های اقتصادی و گرسنگی در حال فروپاشی بودند، گفت که از اطلاع از تلفات غم‌انگیز زندگی متأسف است.

درخواست همبستگی

سازمان ملل متحد در افغانستان کاملاً بسیج شده است. آقای گوترش در بیانیه ای گفت: تیم های ما در حال حاضر در زمین هستند و نیازها را ارزیابی می کنند و پشتیبانی اولیه را ارائه می دهند.

ما روی جامعه بین المللی برای کمک به صدها خانواده ای که در این فاجعه اخیر آسیب دیده اند حساب می کنیم. اکنون زمان همبستگی است

آژانس بشردوستانه سازمان ملل OCHA گزارش داد که زمین لرزه 5.9 ریشتری حوالی ساعت 1.30 بامداد به وقت محلی منطقه مرکزی افغانستان را لرزاند.

چهار ولسوالی در ولایت پتیکا – گایان، برمالا، ناکا و زیروک – و نیز ولسوالی اسپرا در ولایت خوست تحت تأثیر قرار گرفته اند.

OCHA گفت که این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین ثبت شده است و بنا بر گزارش ها در ولایات همجوار از جمله کابل، پایتخت کشور، و همچنین در اسلام آباد، پاکستان و هند احساس شده است.


خساراتی در ولسوالی اسپرا در ولایت خوست پس از زلزله ویرانگر شرق افغانستان در اوایل صبح روز 22 جون 2022 مشاهده شده است.

© یونیسف افغانستان

خساراتی در ولسوالی اسپرا در ولایت خوست پس از زلزله ویرانگر شرق افغانستان در اوایل صبح روز 22 جون 2022 مشاهده شده است.

اولویت های کمک رسانی

نیازهای فوری شامل مراقبت های اضطراری تروما، سرپناه اضطراری و اقلام غیر غذایی، کمک های غذایی و حمایت از آب و فاضلاب است.

OCHA گفت که وزارت دفاع افغانستان تلاش های واکنش را رهبری می کند. مقامات پنج هلیکوپتر برای تسهیل تخلیه پزشکی و بیش از 45 آمبولانس به ولایت پکتیکا اعزام کرده اند. یک تیم پزشکی نیز به ولسوالی گایان اعزام شد.

OCHA از طرف آژانس های سازمان ملل متحد و شرکای بشردوستانه واکنش اضطراری را هماهنگ می کند.

دکتر رامیز الکباروف، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان، که از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران در نیویورک صحبت می کرد، گفت: “همه به شیوه ای بسیار مختصر پاسخ می دهند.”

ارزیابی سریع وضعیت در حال انجام است و او برآورد کرد که برای پاسخگویی به نیازهای فوری به 15 میلیون دلار نیاز است.

داکتر الکباروف، که همچنین معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان است، گزارش داد که تیم های سیار در حال حاضر به تمام نقاط رسیده اند.

«البته، ما به عنوان سازمان ملل… تجهیزات خاصی برای بیرون آوردن مردم از زیر آوار نداریم. این باید بیشتر متکی بر تلاش های این سازمان باشد عملا مقاماتی که در این زمینه نیز محدودیت هایی دارند.»

آماده است

سازمان ملل متحد یکی از بزرگترین عملیات های بشردوستانه در جهان را در افغانستان اجرا می کرد، جایی که نزدیک به 20 میلیون نفر، تقریباً نیمی از جمعیت، گرسنه هستند. بنابراین، پرسنل کافی از قبل در زمین حضور داشتند تا فوراً مستقر شوند.

تاکنون حدود 10 تن تجهیزات پزشکی و داروی ضروری به مناطق آسیب دیده ارسال شده است. این کمک شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس و 50 کیت بهداشتی جراحی است.

تیم‌هایی متشکل از جراحان، پزشکان و چندین متخصص پزشکی نیز به محل اعزام شده‌اند. غذا و چادر نیز در حال تحویل است و افراد آسیب دیده به بیمارستان های منطقه هدایت می شوند.

شرایط سخت

سازمان بهداشت جهانی (WHO) با انتشار پستی در توییتر این موضوع را اعلام کرد “در عرض چند ساعت” تیم های آن از کارکنان بهداشتی محلی در نجات جان ها و مراقبت از افراد آسیب دیده از فاجعه حمایت می کردند.

عملیات امداد و نجات و کمک های بشردوستانه در یک منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز پاکستان و در شرایط نامساعد جوی به دنبال بارش برف، باران و کاهش دما در حال انجام است.

ما نه تنها نگران اقلام غیرخوراکی و انتقال افراد به پناهگاه‌ها و تامین تجهیزات پزشکی هستیم، بلکه نگران هستیم. پیشگیری از بیماری های منتقله از طریق آبدکتر آلاکباروف گفت: “و این می تواند یک سناریوی بسیار بسیار ناخوشایند باشد.”


یک محموله 9.8 تنی و 95 متر مکعبی تجهیزات پزشکی به مناطق زلزله زده افغانستان در راه است.  این شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس، 50 کیت جراحی و سایر داروها برای درمان مجروحان در بیمارستان‌ها است.

سازمان جهانی بهداشت افغانستان

یک محموله 9.8 تنی و 95 متر مکعبی تجهیزات پزشکی به مناطق زلزله زده افغانستان در راه است. این شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس، 50 کیت جراحی و سایر داروها برای درمان مجروحان در بیمارستان‌ها است.

پاسخگویی به نیازها

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گزارش داد که چندین تیم سیار بهداشت و تغذیه را برای ارائه کمک های اولیه به مجروحان اعزام کرده است.

دکتر محمد عیویا، نماینده یونیسف در افغانستان، گفت که کارکنان نیز کمک های حیاتی از جمله تجهیزات آشپزخانه را توزیع می کنند. لوازم بهداشتی مانند صابون، مواد شوینده، حوله و نوار بهداشتی و همچنین لباس گرم، کفش، پتو، چادر و برزنت.

عملا مقامات از یونیسف و دیگر تیم‌های آژانس سازمان ملل درخواست کرده‌اند که به تلاش‌ها برای ارزیابی وضعیت و پاسخگویی به نیازهای جوامع آسیب‌دیده می‌پیوندند.»

ما با کودکان و خانواده هایی که در این دوران سخت آسیب دیده اند، همبستگی می کنیم.»

در همین حال، برنامه جهانی غذا (WFP) در حال جمع آوری داده ها است تا ناوگان 239 کامیونی خود را برای تحویل به نیازمندان هدایت کند.

برنامه جهانی غذا در حال حاضر به حدود 800 سایت توزیع در تمام 34 ولایت افغانستان که یکی از فوری ترین شرایط اضطراری آژانس ملل متحد است، غذا می دهد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، کارکنان خود را از دفتر ساحوی خود در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا، به مناطق آسیب دیده در ولایت های پکتیکا و خوست اعزام کرده است.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفت: «در کنار بحران انسانی جاری که افغان‌ها هر روز از آن رنج می‌برند، دیدن این تراژدی در افغانستان بسیار ناراحت کننده است.

وی افزود: «این فاجعه بار دیگر نشان می‌دهد که افغان‌ها به همبستگی و حمایت جهان نیاز دارند و سزاوار آن هستند».

در نیویورک، عبدالله شهید، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر همبستگی خود با خانواده هایی که از زلزله آسیب دیده اند، تأکید کرد.

وی از کشورهای عضو سازمان ملل خواست “از تلاش های بشردوستانه جاری برای کاهش رنج ناشی از این فاجعه پیش بینی نشده حمایت کنند.”

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما