سازمان ملل هشدار داد که گرسنگی “فاجعه بار” برای اولین بار در هائیتی ثبت شده است

گرسنگی به سطح فاجعه‌باری رسیده است – بالاترین سطح 5، در شاخص طبقه‌بندی مرحله امنیت غذایی یکپارچه یا IPC) – در محله Cité Soleil پایتخت.

بر اساس آخرین تجزیه و تحلیل IPC، رکورد 4.7 میلیون نفر در حال حاضر با گرسنگی حاد (IPC 3 و بالاتر) مواجه هستند، از جمله 1.8 میلیون نفر در اضطراری فاز (IPC 4) و برای اولین بار در هائیتی، 19000 نفر در فاجعه فاز، فاز 5.

در حال حاضر، 65 درصد از جمعیت Cité Soleil، به ویژه فقیرترین و آسیب پذیرترین افراد، در سطح بالایی از ناامنی غذایی قرار دارند و 5 درصد از آنها نیاز فوری به کمک های بشردوستانه دارند.

افزایش خشونت، با گروه‌های مسلحی که برای کنترل منطقه وسیع و اکنون بی‌قانون پورتو پرنس رقابت می‌کنند، به این معناست که ساکنان دسترسی به کار، بازار و خدمات بهداشتی و تغذیه را از دست داده‌اند. بسیاری مجبور به فرار شده اند یا فقط در داخل خانه پنهان شده اند.

ناامنی روستایی

امنیت غذایی نیز همچنان در مناطق روستایی رو به وخامت گذاشته است و تعدادی از آنها از آنجا رفته اند بحران به اضطراری سطوح

تلفات برداشت ناشی از بارندگی کمتر از حد متوسط ​​و زلزله سال 2021 که بخش‌هایی از بخش‌های Grand´Anse، Nippes و Sud را ویران کرد، از دیگر عوامل مخرب فراتر از بحران سیاسی و اقتصادی است.

برنامه جهانی غذا در کنار مردم هائیتی می ایستد – به اقشار آسیب پذیر و کمک به فقیرترین ها کمک می کند. ژان مارتین بائر، مدیر کشور WFP در هائیتی گفت: ما اینجا هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که دانش‌آموزان هر روز یک وعده غذایی مغذی دریافت می‌کنند، خانواده‌ها نیازهای غذایی اولیه خود را برآورده می‌کنند و جوامع توانمند می‌شوند.

“زمان آشوب”

«این زمان آشوب در هائیتی است. اما یک راه رو به جلو وجود دارد. همه ما باید ثابت قدم باشیم و بر ارائه کمک های بشردوستانه فوری تمرکز کنیم و حمایت از توسعه بلندمدت.»

ما باید به مردم هائیتی کمک کنیم تا تولید کنند غذای بهتر و مغذی تر برای حفظ معیشت و آینده آنهاخوزه لوئیس فرناندز فیلگویراس، نماینده فائو در هائیتی، گفت، به ویژه در شرایط بدتر شدن بحران غذایی. تلاش‌های بسیج منابع باید به منظور تقویت تاب‌آوری خانوارهای هدف کمک‌های غذایی اضطراری برای افزایش خوداتکایی آنها افزایش یابد.»

برای سال‌ها، مخاطرات طبیعی و آشفتگی‌های سیاسی بر مردم هائیتی که قبلاً در مناطق روستایی و شهری نیازمند بودند، آسیب وارد کرده است. شروع بحران جهانی غذا، با افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت، به ناآرامی های مدنی فزاینده ای منجر شده است که هائیتی را در هرج و مرج فرو برده و فعالیت های اقتصادی و حمل و نقل را کاملا فلج کرده است.

سبد غذایی اولیه برای بسیاری از هائیتی ها دور از دسترس است. تورم به رقم خیره کننده 33 درصد رسیده و قیمت بنزین دو برابر شده است.

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

UNDP هائیتی/بورخا لوپتگی گونزالس

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

ارائه راه حل ها

علیرغم وضعیت ناپایدار امنیتی در پورتو پرنس، پایتخت، WFP فراهم کرد بیش از 100000 نفر با کمک های اضطراری در منطقه شهری در سال 2022. تمرکز برنامه جهانی غذا بر تقویت حمایت اجتماعی ملی و سیستم‌های غذایی که در تلاش‌های بازیابی و توسعه بلندمدت کشور نقش اساسی دارند، باقی می‌ماند.

طی شش ماه آینده، برنامه جهانی غذا به 105 میلیون دلار برای واکنش به بحران نیاز دارد و برای مقابله با علل ریشه ای و تقویت انعطاف پذیری هائیتی.

فائو حمایت معیشتی اضطراری را برای خانوارهای کشاورز آسیب پذیر در مقیاس کوچک فراهم کرده است. در فصل کشاورزی پاییز که از این ماه شروع می شود، هدف فائو رسیدن به نزدیک به 70000 نفر است با پول نقد برای کار، کمک به تولید محصولات غذایی، کمک به پرورش بز و طیور، و پشتیبانی ذخیره سازی و پردازش مواد غذایی برای برنامه های تغذیه مدارس. فائو فوری حدود 33 میلیون دلار نیاز دارد برای کمک به بیش از 470000 نفر از آسیب پذیرترین افراد.

در حالی که آژانس‌ها همچنان که شرایط امنیتی اجازه می‌دهد در هائیتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند، افزایش ناامنی، خشونت و کمبود سوخت، عملیات‌های بشردوستانه را که برای آسیب‌پذیرترین هائیتی‌ها حیاتی است، مختل می‌کند.

وبا، نزدیک به “حکم اعدام”

یونیسف هشدار داده است که نزدیک به 100000 کودک زیر پنج سال که در حال حاضر از سوء تغذیه حاد شدید رنج می برند – که به عنوان ضایعات شدید نیز شناخته می شود – به ویژه در برابر شیوع مداوم وبا که هائیتی را تحت تاثیر قرار می دهد، آسیب پذیر هستند.

در زمانی که بخش اعظم کشور با ناامنی غذایی فزاینده مواجه است، کودکان دچار سوءتغذیه حاد سیستم ایمنی ضعیف شده اند و حداقل در احتمال مرگ در صورت ابتلا به وبا سه برابر بیشتر است، نیاز به اقدام فوری برای مهار بیماری را بیشتر تقویت می کند.

از زمانی که وبا برای اولین بار در 2 اکتبر 2022 گزارش شد، 357 مورد مشکوک وجود داشته است که بیش از نیمی از این موارد در کودکان زیر 14 سال بوده است.

مردم برای دریافت بسته های بهداشتی در Les Cayes در جنوب غربی هائیتی صف می کشند.

© یونیسف/جاناتان کریککس

مردم برای دریافت بسته های بهداشتی در Les Cayes در جنوب غربی هائیتی صف می کشند.

کودکان بین یک تا چهار سال در معرض بیشترین خطر هستند.

برونو ماس، نماینده یونیسف در هائیتی گفت: «بحران هائیتی به طور فزاینده ای یک بحران کودکان است. از هر سه نفر از مبتلایان به وبا، یک نفر زیر پنج سال سن دارد.

برای کودکانی که در حال حاضر به دلیل کمبود غذای مغذی، ابتلا به وبا، و عوارض آن، از جمله اسهال و استفراغ، ضعیف شده اند، نزدیک به حکم اعدام. آنها باید فورا شناسایی و درمان شوند و اقدامات مشخصی برای جلوگیری از موارد جدید وبا در جوامع انجام شود.»

در Cité Soleil، جایی که اولین مورد وبا گزارش شد، تا 8000 کودک زیر پنج سال در معرض خطر مرگ ناشی از سوء تغذیه همزمان، هدر رفتن در این مورد و وبا هستند، مگر اینکه اقدام فوری برای مهار این تهدید انجام شود.

نظام سلامت نابود شد

پس از محاصره باندی پایانه اصلی سوخت این کشور، سیستم بهداشتی در هائیتی به زانو درآمده است.

حدود سه چهارم بیمارستان های بزرگ در سراسر کشور که برای تامین برق به ژنراتورهای دیزلی متکی هستند، گزارش می دهند که قادر به ارائه خدمات منظم نیستند. کمبود سوخت همچنین به این معنی است که در حال حاضر تنها سه آمبولانس در پورتو پرنس کار می‌کنند – تقریباً هیچ یک در بقیه کشور کار نمی‌کنند.

جمعیت‌های آسیب‌پذیر، از جمله زنان باردار و دختران، بیشترین تأثیر را از دسترسی محدود به خدمات بهداشتی می‌بینند.

باندها برای ایجاد ترس از خشونت جنسی استفاده می کنند و به طور نگران کننده ای تعداد موارد روز به روز افزایش می یابد

صندوق جمعیت ملل متحد، آژانس سلامت جنسی و باروری سازمان ملل متحد، تخمین می‌زند که نزدیک به 30000 زن باردار در معرض خطر عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی ضروری هستند و تقریباً 10000 نفر ممکن است بدون کمک پزشکی ماهر، عوارض مامایی تهدید کننده زندگی را تجربه کنند. حدود 7000 نفر از بازماندگان خشونت جنسی تا پایان سال بدون حمایت پزشکی و روانی-اجتماعی باقی خواهند ماند.

کمک به آوارگان

با وجود وضعیت امنیتی بسیار چالش برانگیز و کمبود سوخت، صندوق جمعیت ملل متحد و شرکای ما در حال فعالیت کلینیک سیار هستند سعیدو کابوره، نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در هائیتی، گفت: اغلب در مکان‌های آوارگان داخلی در اطراف پورتو پرنس.

کارمندان آموزش دیده جامعه ما تمام تلاش خود را انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که زنان و دختران، به ویژه زنان باردار و بازماندگان خشونت، می توانند دسترسی به خدمات و پشتیبانی که برای سلامتی و بقای آنها حیاتی است

جلوی چشم فرزندانشان تجاوز کردند

همچنین روز جمعه، دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR، در گزارشی بسیار نگران کننده از هائیتی فاش کرد که کودکان 10 ساله و همچنین زنان مسن مورد خشونت جنسی وحشتناک قرار گرفته اند.از جمله تجاوزهای دسته جمعی برای ساعت ها جلوی چشم والدین یا فرزندانشان توسط بیش از نیم دوجین عنصر مسلح – در میان انفجار خشونت گروهی در پورتو پرنس.

گزارش با عنوان خشونت جنسی در پورتو پرنس: سلاحی که باندها برای القای ترس استفاده می کنند، به طور مشترک توسط دفتر یکپارچه سازمان ملل در هائیتی (BINUH) و OHCHR منتشر شد.

باندها برای ایجاد ترس از خشونت جنسی استفاده می کنند و به طور نگران کننده ای تعداد موارد روز به روز افزایش می یابد نادا الناشف، سرپرست رئیس حقوق بشر، گفت: با عمیق‌تر شدن بحران بشردوستانه و حقوق بشر در هائیتی.

«شهادت‌های وحشتناکی که قربانیان به اشتراک گذاشته‌اند، بر ضرورت اقدام فوری برای توقف این رفتار فاسد تأکید می‌کند. اطمینان حاصل کنید که مسئولین مورد بازخواست قرار می گیرند و از قربانیان حمایت می شود

این گزارش به دقت جنایات جنسی انجام شده علیه زنان، دختران و پسران در تمام سنین – و تا حدی کمتر مردان – توسط باندهایی را که جنگ های زمینی خود را به راه انداخته اند و به دنبال گسترش مناطق نفوذ خود هستند، مستند می کند. LGBTI+ نیز هدف قرار گرفته اند.

در این گزارش آمده است که باندهای مسلح از تجاوز جنسی و تجاوزهای دسته جمعی برای القای ترس، تنبیه، مطیع ساختن و ایجاد درد بر مردم محلی استفاده کرده اند.

زنان، دختران، و گاه مردان که به عنوان اشیاء جنسی در نظر گرفته می‌شوند، مجبور می‌شوند تا به «شریک» عناصر مسلح در سنگرهای باند تبدیل شوند. امتناع از چنین خواسته های جنسی می تواند منجر به اقدامات تلافی جویانه از جمله قتل و آتش سوزی شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم