«رکود» بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!

فرارو- داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد کل پروانه‌های ساختمانی در اولین فصل ۱۴۰۱ در برابر ۷۳۶ فقره صادر شده است که از سال ۹۷ تا کنون در تهران وجود نداشته است. این ریزش در ۳ شاخه مهم دیگر ساخت و ساز نیز به چشم می‌خورد. بر این اساس، صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران روندی نزولی داشته و در بهار امسال به کمترین سطح خود در حداقل چهار سال گذشته رسیده است.

به گزارش فرارو، ریزش بی‌ابقه در آمارهای ساخت‌وساز در حالی که در مسیر نزولی بوده است که از ابتدای ۹۷ آغاز شده و ادامه دار بوده است. موضوعی که به باور برخی چیزها و نشانه های آماری، می‌تواند نشانه‌ای از رکود دامنه دار در بخش مسکن تهران باشد.

در چنین وضعیتی قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان در بازار با کاهش معناداری روبرو بوده است، به طوری که قیمت هر پاکت سیمان به زیر 50 هزار تومان کاهش یافته است، در حالی که قیمت این محصول به بیش از 100 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. اما حال با رکودی که در ساخت و ساز ایجاد شده، دیگر در بازار سیمان وجود ندارد، به طوری که برای ساخت و ساز فزونی یافته دیگر احتکاری در کار نیست.

«رکود» بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!کاهش تولید مسکن، سیمان را ارزان کرد
احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو با اشاره به کاهش قیمت سیمان در بازار عرضه می‌شود، گفت: در حال حاضر با توجه به این که میزان تولید در مقابل کاهش رخ داده است، طبیعتا مصرف مصالح ساختمانی نیز کاهش می‌یابد که این موضوع می‌تواند یکی از قیمت‌های تولید سیمان باشد. در بازار باشد.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه در کشور با مازاد تولید سیمان روبرو هستیم و وضعیت آن نیز با مشکل مواجه است، این موضوع باعث می‌شود که بر اساس تحقیقات فزونی و همین موضوع باعث کاهش قیمت در بازار شود.

سرحدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از پروژه های ساخت مسکن به صورت نیمه کاره رها شده است، اظهار داشت: با توجه به این که بازارهای آینده نامشخص و بسیاری از سازندگان نسبت به آینده نامطمئن هستند، بسیاری از پروژه ها ساخته شده اند، در سازندگان حاضر از این موضوع مطمئن هستند که در حال حاضر با توجه به قیمت تمام شده، واحدهای خود را بفروشند، برای همین پروژه‌های خود را خواباندند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه پروژه‌های انبوه‌سازی انجام می‌شود، بخش خصوصی، عملیات ساخت و ساز مسکن در کشور وارد شده سنگین شده است، اضافه کرد: دولت نیز با توجه به این که قول داده بود سالی یک میلیون مسکن بسازد. با گذشت یک سال از عمر دولت هیچگونه اقدامی برای ساختن این واحدها انجام نشد که این موضوع بخواهد رونقی در بخش ساخت و ساز کشور ایجاد کند.

این تحلیل‌گر بخش مسکن ادامه داد: از سوی دیگر چنین طرح‌هایی از ابتدا کارشناسی شده، نبود و نسبت به مقادیر موجود در کشور از نظر وجود زمین کافی برای ساخت این تعداد واحد، مسائل لجستیکی و زیرساختی و از همه مهم‌تر عدم وجود نقدینگی کافی در دولت است. برای اجرای چنین طرحی، عملاً ساخت این پروژه غیر ممکن است.

وی با اشاره به این که کلید خوردن پروژه‌های انبوه سازی به وجود نقاضا در بازار می‌گویند، بیان می‌کند: سرمایه‌گذاران وقتی می‌بینند که برای واحدهای موجود وجود ندارد، بنابراین پروژه تازه را کلید نمی‌زنند، زیرا در حال حاضر قدرت خرید در سطح متوسط ​​است. بازار مسکن از بین رفته و به نوعی خانه اولی‌ها به هیچ عنوان نمی‌تواند با حقوق موجود در خانه بخرند، این در حالی است که همه مقصود از ساخت و ساز مسکن در کشور برای خانه اولی‌ها، زوج‌های جوان، کارگران و کارمندان و چنین اقشاری ​​است. اما در حال حاضر آن‌ها خرید خانه را از دست داده‌اند.

سرحدی با بیان اینکه انتظار برای خانه‌دار شدن زوج‌های جوان با توجه به سطوح دستمزدها در تهران به بیش از ۷۴ سال افزایش پیدا کرده است، گفت: دولت با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی که طی سال‌های گذشته، چنین انتظاری را به وجود آورده است. بنابراین، اگر میزان وام مسکن به ۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کند، این موضوع در افزایش قدرت خرید خانه از سوی مردم وجود ندارد، زیرا آن وام نیز بالاخره بازپرداخت می‌شود که با توجه به دستمزدهای موجود چنین چیزی را مردم نخواهند داشت.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
شرط بندی بازی انفجار: معرفی و کاربردها
تماس با ما