دبیرکل سازمان ملل متحد از ابتکار غلات دریای سیاه به شدت نگران است

روز یکشنبه، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای برای دبیرکل گفت که آقای گوترش تصمیم گرفته است که عزیمت خود برای نشست سران اتحادیه عرب در الجزیره را یک روز به تاخیر بیندازد تا بر این موضوع تمرکز کند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در اواخر فوریه 2022، کوه‌هایی از غلات در سیلوها ایجاد شد و کشتی‌ها قادر به تامین امنیت عبور و مرور به و از بنادر اوکراین نبودند و مسیرهای زمینی نیز قادر به جبران آن نبودند.

این به افزایش سرگیجه‌آور قیمت مواد غذایی اصلی در سراسر جهان کمک کرد. همراه با افزایش هزینه انرژیکشورهای در حال توسعه تا مرز نکول بدهی پیش رفتند و تعداد فزاینده ای از مردم خود را در آستانه قحطی دیدند..

این ابتکار قرار بود در نیمه دوم نوامبر به پایان برسد، اما در صورت موافقت همه طرف ها، از جمله روسیه و اوکراین، گزینه ای برای تمدید آن وجود داشت.

میلیون ها نفر از فقر شدید نجات یافتند

این معامله در پایین آوردن قیمت ها به خوبی موفقیت آمیز بود و به میلیون ها تن غلات اجازه داد تا به طور ایمن از بنادر اوکراین حمل و نقل شود. تا سپتامبر، ربکا گرینسپن، رئیس سازمان تجاری سازمان ملل متحد، آنکتاد، و امیر عبدالله، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای طرح غلات دریای سیاه، با افتخار اعلام کردند که قیمت ها پنج ماه متوالی کاهش یافته است و شاخص قیمت مواد غذایی که تغییر ماهانه قیمت‌های بین‌المللی سبدی از کالاهای غذایی را اندازه‌گیری می‌کند، نسبت به اوج خود در ماه مارس تقریباً 14 درصد کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، این ابتکار به طور غیرمستقیم از سقوط حدود 100 میلیون نفر در فقر شدید جلوگیری کرده است.

با این حال، روز شنبه روسیه با اشاره به حمله همان روز به کشتی‌ها در بندر سواستوپل اوکراین در شبه جزیره کریمه که در سال 2014 به روسیه ضمیمه شد، اعلام کرد که مشارکت خود در این معامله را تعلیق می‌کند.

بنا بر گزارش ها، این اقدام تجار را غافلگیر کرد و نگرانی از افزایش شدید قیمت مواد غذایی را افزایش داد. طبق گزارش ها، عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه جهانی غذا (WFP) هشدار داد که تصمیم روسیه برای تعداد زیادی از کشورها خطر دارد و باید در اسرع وقت حل شود.

آقای دوجاریک گفت که دبیرکل همچنان به تماس های شدید با هدف پایان دادن به تعلیق مشارکت روسیه در ابتکار ادامه می دهد.

او توضیح داد که این تعامل همچنین با هدف تجدید و اجرای کامل ابتکار برای تسهیل صادرات مواد غذایی و کود از اوکراین و همچنین رفع موانع باقی مانده بر سر صادرات مواد غذایی و کود روسیه است.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Trends : Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances