با دور شدن تونس از دموکراسی، رأی دهندگان از انتخابات اجتناب می کنند

مشارکت ضعیف در انتخابات پارلمانی بی‌نتیجه آخر هفته تونس باعث شد تا مخالفان خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور قدرتمند این کشور شوند. منتقدان آن را گامی دیگر در نزول ملت آفریقای شمالی از تنها دموکراسی که از قیام های بهار عربی به یک کشور استبدادی فزاینده برمی خیزد نامیدند.

کمی بیش از 11 درصد از واجدین شرایط در اولین انتخابات از زمانی که رئیس جمهور کیس سعید برای تصاحب قدرت در سال 2021 سازماندهی کرد، پارلمان را به حالت تعلیق درآورد و احزاب سیاسی را به حاشیه بردند. در حالی که تونس از آزمایش ده ساله خود در مورد دموکراسی دورتر و دورتر می شود، مخالفان می گویند که رئیس جمهور اکنون تنها به انتخابات تکیه می کند تا درخششی از مشروعیت به اقدامات خود بیافزاید.

مونیکا مارکس، استادیار سیاست خاورمیانه در نیو می گوید: «هیچ کس نمی تواند یک حزب مهم در سراسر طیف سیاسی یا یک سازمان جامعه مدنی پیدا کند که انتخابات روز شنبه را چیزی جز رای ساختگی برای ایجاد پارلمان پوتمکین بداند. دانشگاه یورک ابوظبی

بزرگترین ائتلاف اپوزیسیون، جبهه نجات، خواستار اعتراضات و تحصن شد و گفت که مشارکت کم مردم نشان می دهد که آقای سعید فاقد مشروعیت است و باید سمت خود را ترک کند. ابیر موسی، رئیس حزب اپوزیسیون آزاد مشروطه نیز از رئیس جمهور خواست تا از قدرت کناره گیری کند و گفت که اکثریت قریب به اتفاق مردم تونس “طرح سعید را رد کرده اند.”

انتخابات اولین گام برای بازگرداندن پارلمان بود، اما با کاهش شدید اختیارات که اساساً آن را به یک نهاد مشورتی تبدیل خواهد کرد. نمی تواند دولت را برکنار کند یا رئیس جمهور را برکنار کند و لوایحی که آقای سعید ارائه می کند بر لوایح پیشنهادی قانونگذاران اولویت دارد. او همچنین احزاب سیاسی را از شرکت در انتخابات منع کرد و رمزگشایی از تمایلات سیاسی نامزدهای عمدتاً ناشناخته ای که کرسی ها را به دست آورده بودند را دشوار کرد.

خانم مارکس نامزدهایی را که می‌توانستند بر اساس قانون جدید انتخابات نامزد شوند، توصیف کرد: «کیف‌هایی از افراد وفادار باطنی، افراد بیکار که صرفاً حقوق می‌خواهند و اعضای جامعه تصادفی می‌خواهند».

او سبک حاکمیت آقای سعید را «ادوکراسی» نامید، به این معنی که او با کمترین کنترل و توازن، آن را هر چه پیش می‌رود، جبران می‌کند.

کمیسیون انتخابات اواخر روز دوشنبه برندگان رقابت ها را برای تنها 23 کرسی از 161 کرسی این نهاد اعلام کرد. بیشتر مابقی در دور دوم انتخابات در ماه آینده تعیین خواهد شد.

این انتخابات تنها چند روز پس از آن برگزار شد که پرزیدنت بایدن میزبان رهبران سراسر آفریقا در واشنگتن بود تا تعهد ایالات متحده به این قاره را اعلام کنند و حمایت خود را از دموکراسی اعلام کنند.

آقای سعید در این اجلاس شرکت کرد و در جلسه ای با هیئت تحریریه واشنگتن پست انتقادات آمریکا از قدرت گرفتن خود را رد کرد. او “اخبار جعلی” را به دلیل ایجاد این حس که یک خودکامه است سرزنش کرد و “نیروهای خارجی” ناشناس را به حمایت از دشمنان سیاسی خود متهم کرد.

آقای سعید گفت: «دشمنان زیادی برای دموکراسی در تونس وجود دارند که می خواهند هر کاری که می توانند انجام دهند تا زندگی دموکراتیک و اجتماعی این کشور را از درون نابود کنند.

دولت بایدن به دلیل واکنش شهوانی خود به انتخابات انتقاداتی را به دنبال داشت. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، این اقدام را “گام اولیه اساسی در جهت بازگرداندن مسیر دموکراتیک کشور” خواند.

خانم مارکس در توییتر گفت که بیانیه ایالات متحده “به طرز پوچی رای گیری ساختگی را “گام اساسی” برای بازگشت به دموکراسی نامید.

کمیسیون انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که تنها 11.2 درصد از واجدین شرایط در انتخاباتی که چهارمین انتخابات این کشور از زمان سرنگونی دیکتاتور دیرینه خود در سال 2011 توسط تونسی ها در خیزش مردمی که موجی از شورش های بهار عربی را در سراسر خاورمیانه به راه انداخت، شرکت کرده اند.

این پایین ترین سطح مشارکت از زمان انقلاب بود و تحلیلگران آن را به کاهش ایمان رای دهندگان به خود دموکراسی نسبت دادند. حتی کمتر از حدود 30 درصد مشارکت در همه پرسی قانون اساسی در ماه ژوئیه بود که گسترش اختیارات آقای سعید را تثبیت کرد و بسیار کمتر از میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 2019 بود که او را به قدرت رساند، که حدود 50 درصد بود. در سال 2014، حدود دو سوم رای دهندگان ثبت نام شده در انتخابات پارلمانی شرکت کردند.

23 برنده تایید شده عبارتند از ابراهیم بودربلا، رئیس سابق کانون وکلای تونس و از حامیان سرسخت آقای سعید. سه زن نیز برنده کرسی شدند.

زمانی که شورش های بهار عربی باعث سرنگونی رهبران سراسر جهان عرب شد، تونس به عنوان تنها کشوری که از این هیاهو به عنوان یک دموکراسی چند حزبی بیرون آمد، تحسین شد. اما این میراث در سال‌های اخیر از هم پاشیده شده است، زیرا پریشانی اقتصادی گسترش یافته و آقای سعید قدرت را در دستان خود متمرکز کرده است، جز کشتن دموکراسی جوان کشور.

آقای سعید که قبلاً استاد حقوق اساسی کمی شناخته شده بود، پس از انتخاب با اختلاف زیادی در سال 2019، پارلمان را در سال 2021 به حالت تعلیق درآورد، اقدامی که بسیاری از مردم تونس از آن استقبال کردند و امیدوار بودند این اقدام گامی در جهت مهار فساد و احیای اقتصاد باشد.

اما با گسترش فقر و افزایش تعداد تونسی‌هایی که سعی می‌کنند با قایق به اروپا سفر کنند، تغییری حاصل نشده است. آقای سعید با فرمان ریاست جمهوری حکومت کرده است، قانون اساسی جدیدی را تصویب کرده است که به او اختیارات بیشتری می دهد و قانون انتخاباتی را که بر انتخابات روز شنبه حاکم بود، صادر کرده است.

آن قانون احزاب سیاسی را از فرآیند انتخابات منع می‌کرد و در عوض به رای‌دهندگان اجازه می‌داد تا نامزدهای فردی را در هر ناحیه انتخاب کنند. همچنین سهمیه زنان و کاندیداهای جوان را که بعد از انقلاب اضافه شد حذف کرد.

عدم فعالیت احزاب سیاسی – که بسیاری از تونسی‌ها آن را فاسد و مسئول کاهش ثروت کشور می‌دانند، به مشارکت کم کمک کرد. احزاب عمده همه پرسی را که قانون اساسی آقای سعید را به قانون تبدیل کرد، تحریم کردند.

همچنین دور نگه داشتن مردم، مشکلات عمیق اقتصادی و احساس فزاینده ای در میان رای دهندگان بود که به هر حال فرقی نمی کند چه کسی برنده شود.

طرفداران آقای سعید استدلال می کردند که قانون جدید انتخابات با این امکان که رای دهندگان بتوانند نمایندگان خود را مستقیماً و نه تنها به عنوان اعضای لیست احزاب انتخاب کنند، پاسخگویی را افزایش می دهد.

اما منتقدان گفتند که دور نگه داشتن احزاب به این معنی است که فقط نامزدهایی که به اندازه کافی ثروتمند هستند که بتوانند کمپین های خود را تامین مالی کنند، می توانند شرکت کنند.

تحلیلگران در هر صورت انتظارات کمی از پارلمان تازه انتخاب شده داشتند و می‌گفتند فقدان احزاب سازمان‌یافته برای تعیین دستور کار، آن را دچار شکست و هرج و مرج می‌کند و احتمالاً از آقای سعید در هر قانونی پیروی می‌کند.

بن هوبارد از استانبول گزارش شد و احمد العلی از تونس

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما