انتخابات مالزی به آشفتگی های جدید افزود پارلمان آویزان

نخست وزیری که متهم به سرقت صدها میلیون دلار است. پدرسالار ملی از دوران بازنشستگی بیرون آمد تا او را در یک انتخابات تاریخی برکنار کند. درگیری داخلی در دولت جدید، استعفای پدرسالار را وادار کرد. دو نخست وزیر جدید در کمتر از دو سال.

دولت ائتلافی فعلی وعده داده بود که آشفتگی سیاسی در مالزی با برگزاری انتخاباتی در روز شنبه پایان خواهد یافت. دولت با احساس فرصتی برای تقویت کنترل خود بر قدرت، انتخابات ملی را یک سال پیش برد و از رای دهندگان خواست تا با صدور حکمی دوباره برای حکومت، عصر جدیدی از ثبات را آغاز کنند.

اما این قمار نتیجه معکوس داد. ائتلاف فعلی در نهایت کرسی های بسیار کمتری نسبت به دو گروه رقیب به دست آورد. و اکنون مالزی با اولین پارلمان معلق در تاریخ و عدم اطمینان سیاسی خود دست و پنجه نرم می کند که تنها چند برابر شده است.

جیمز چین، استاد مطالعات آسیایی در دانشگاه تاسمانی و کارشناس سیاست مالزی، می‌گوید: «همه چیز یک آشفتگی کامل است.

پاکاتان هاراپان، یک ائتلاف اپوزیسیون چند قومیتی اصلاح طلب، با 82 کرسی پیشتاز بود. و در شگفتی برای کارشناسان سیاسی، پریکتان ناسیونال، یک ائتلاف ملی گرای راست افراطی، 73 کرسی به دست آورد. (یک جفت ائتلاف مالزی شرقی 28 کرسی از 35 کرسی باقیمانده را به دست آوردند.)

یک ائتلاف برای تشکیل دولت به 112 کرسی – اکثریت ساده – نیاز دارد. هیچ کدام به تنهایی آن را ندارند. انور ابراهیم، ​​رهبر پاکاتان هاراپان، گفته است که گروه او از حمایت کافی از سوی ائتلاف های دیگر برای رسیدن به آنجا برخوردار است، اما نگفت که با چه کسانی هم گروه شده است. محی الدین یاسین، نخست وزیر سابق و مسئول پریکتان ناسیونال، گفت که گروه او آماده استقبال از هر حزبی است که آماده پذیرش “اصول” باشد.

رهبران ائتلاف اکنون باید پادشاه، سلطان عبدالله سلطان احمد شاه را متقاعد کنند که بهترین مسیر رو به جلو دارند. مالزی یک دموکراسی پارلمانی با سلطنت مشروطه است و پادشاه باید رسماً نخست وزیر بعدی را سوگند یاد کند.

کارشناسان می گویند که دولت ممکن است تا پایان روز یکشنبه تشکیل شود. کاخ در بیانیه‌ای به رهبران حزب گفت که تا بعد از ظهر دوشنبه فرصت دارند تا روشن کنند که چگونه می‌خواهند خود را هماهنگ کنند و چه کسی را به عنوان نخست‌وزیر ترجیح می‌دهند.

آیرا ازهاری، تحلیلگر مؤسسه دموکراسی و امور اقتصادی، یک اندیشکده مالزیایی، گفت: در این انتخابات، «نقش پادشاه بسیار مهم است». نمایندگان همه این ائتلاف‌ها نزد او می‌روند و می‌گویند: «ما اعداد را داریم» و او باید بگوید، «باشه، این را ثابت کن».

اگر پاکاتان هاراپان (که نامش به معنای اتحاد امید است) بتواند دولت بعدی را تشکیل دهد، به اوج بازگشت آقای انور، معاون سابق نخست وزیری که دو دوره در زندان گذرانده است، خواهد بود که به گفته او نتیجه انگیزه های سیاسی بوده است. پیگرد قانونی

اما این نمایش قوی Perikatan Nasional (اتحاد ملی) بود که تحلیلگران سیاسی خیره کننده ترین آن را یافتند. این ائتلاف محافظه‌کارتر از باریسان ملی (جبهه ملی) است و شامل یک حزب سیاسی اسلام‌گرا است که بیش از 40 کرسی در روز شنبه به دست آورد. به گفته کارشناسان، ظهور این حزب به عنوان یک دلال بزرگ قدرت، نشان داد که رای دهندگان قطبی تر شده اند و بسیاری از رای دهندگان، از جمله برخی از جوانانی که برای اولین بار رای می دهند، به سمت راست رفته اند.

حزب اسلامگرا – حزب اسلامی مالزی – معروف به PAS در گذشته خواستار حکومت دینی اسلامی در مالزی بوده است. در سال های اخیر با ایجاد اتحاد با احزاب دیگر و پیشبرد سیاست های مالایی طرفدار مسلمانان به یک نیروی ملی تبدیل شده است.

در میان بلاتکلیفی، یک چیز واضح بود: رای دهندگان بار دیگر سازمان ملی متحد مالایی، حزبی که ائتلاف فعلی باریسان ناسیونال را رهبری می کند، سرزنش کردند. قبل از شنبه، تنها ضرر دیگر UMNO در سال 2018 بود.

UMNO از زمان استقلال مالزی از بریتانیا در سال 1957 تا سال 2018 رهبری مالزی را بر عهده داشت، زمانی که رای دهندگان پس از یک رسوایی فساد بین المللی، آن را از قدرت کنار زدند. نجیب رزاق، رهبر سابق این حزب، که تقریباً یک دهه نخست وزیر بود، اکنون در حال گذراندن محکومیت 12 ساله خود به دلیل جرایم مرتبط با غارت 4.5 میلیارد دلار از یک صندوق دولتی است.

طی چهار سالی که آقای نجیب در سال 2018 برکنار شد، به سرعت در دفتر نخست وزیری جابه جا شد. ماهاتیر محمد، یک غیر سنی که پیش از این برای بیش از دو دهه به عنوان نخست وزیر خدمت کرده بود، جایگزین آقای نجیب شد. پس از فروپاشی دولت او، پادشاه، آقای محی‌الدین را بدون انتخابات به عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد، اما او به دنبال مدیریت نادرست وی با همه‌گیری ویروس کرونا، از آنجا کنار رفت. این امر راه را برای نخست وزیر فعلی، اسماعیل صبری یعقوب، یکی از متحدان آقای نجیب و یکی از اعضای UMNO باز کرد.

رقابت روز شنبه اولین باری بود که مالزیایی‌های بین 18 تا 20 سال می‌توانستند رای دهند، پس از اینکه دولت حداقل سن رای‌دهی را در سال 2019 کاهش داد. این تغییر همراه با اقدامی بود که ثبت نام خودکار رای دهندگان را ایجاد کرد. در مجموع، این مراحل بیش از پنج میلیون رای‌دهنده جدید را به فهرست اضافه کردند و حدود 21 میلیون مالزیایی واجد شرایط رای دادن به طور کلی شدند.

کمیسیون انتخابات گفته است از ساعت 4 بعد از ظهر شنبه، یک رکورد تعداد رای دهندگان، بیش از 14 میلیون، شرکت کرده بودند.

رای دهندگان جوان در مصاحبه ها گفتند که اقتصاد و فساد دولتی یکی از دغدغه های اصلی آنهاست. اکثر آنها گفتند که به نامزدهایی رای خواهند داد که بخشی از پاکاتان هاراپان هستند که آنها را به عنوان ائتلافی که برای تغییر و برابری نژادی فشار می آورد، معرفی می کنند.

ست نایدو، یک استخدام کننده 22 ساله که رای خود را برای پاکاتان هاراپان به صندوق انداخت، گفت: “می فهمم که چرا برخی از مردم واقعا بی تفاوت هستند.” اما پس از آن بر عهده ما، مردم نسل جدید، افرادی که برای اولین بار رای می دهند، کاری در مورد آن انجام می دهیم.»

یکی از تغییراتی که رای دهندگان ایجاد کردند مربوط به آقای ماهاتیر 97 ساله بود که قبل از اینکه برای شکست دادن آقای نجیب به اپوزیسیون روی آورد، چندین دهه رهبری UMNO را بر عهده داشت. آقای ماهاتیر که با تبدیل مالزی از یک کشور کشاورزی به یک اقتصاد مدرن به یک سلسله استبدادی معروف بود، دوباره برای کرسی پارلمان خود نامزد شد و یک ائتلاف کوچک را تشکیل داد.

اما برای اولین بار در بیش از 50 سال، در انتخابات مجدد شکست خورد.

پروفسور چین درباره نتایج روز شنبه گفت: «ما شاهد بازنشستگی اجباری ماهاتیر بودیم. مردم فقط می‌خواهند او و برند سیاسی‌اش ناپدید شوند.»

دولت آقای ماهاتیر با موفقیت علیه آقای نجیب اتهاماتی را مطرح کرده بود، اما UMNO همچنان درگیر ادعاهای اختلاس است. احمد زاهد حمیدی، رئیس کنونی حزب، اخیراً از برخی – اما نه همه – از اتهامات فساد خود تبرئه شد. برخی از کارشناسان حدس می زدند که پیروزی حزب به آقایان نجیب و زاهد اجازه می دهد تا مشکلات حقوقی خود را پشت سر بگذارند.

برای برخی از رای دهندگان، رسوایی ها بیش از حد قابل چشم پوشی بود.

Sherilyn Ooi Su Ying، 32 ساله، یک مدیر محصول که در خارج از کشور در برلین رای داد در این ماه گفت که هیچ یک از احزاب یا نامزدهای نخست وزیری او را مجذوب خود نکرده است. با این حال، او گفت که به پاکاتان هاراپان رای داده است، «زیرا فکر می‌کنم فساد بیش از حد در طرف مقابل وجود دارد».

او گفت: «کشور ما می‌توانست خیلی بهتر عمل کند، اگر فقط یک دولت پاک داشتیم.»

Liani MK گزارشی را از پنانگ، مالزی ارائه کرد.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

Discover the Thrill of شرط بندی انفجار and Win Big!
بازی انفجار: زندگی خود را به گشت و گذار موفقیت آنلاین ببرید
دفتر کار درسی: ابزاری کارآمد برای یادگیری و مطالعه
Welcome to the World of House for Sale Canada: Your Gateway to Dream Home Ownership
Welcome to Real Estate Canada: Exploring the Opportunities and Challenges
Welcome to the World of Houses for Sale in Canada
تماس با ما