اخبار مختصر 1 فوریه 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

WMO از برنامه‌های پایش بین‌المللی پایدار گازهای گلخانه‌ای رونمایی کرد

یک طرح به رهبری سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی از طریق بهبود اساسی روش اندازه گیری آلاینده های جوی گرما در سراسر کره زمین، توسط دولت ها و جامعه علمی بین المللی در نشست ژنو مورد توجه جدی قرار گرفته است.

یکی از اهداف ابتکار سازمان جهانی هواشناسی (WMO) ایجاد شبکه ای از ایستگاه های اندازه گیری زمینی است که می تواند داده های نگران کننده کیفیت هوا را که توسط ماهواره ها یا هواپیماها پرچم گذاری شده اند، تأیید کند.

WMO گفت: “امروز، هیچ تبادل بین المللی جامع و به موقعی از مشاهدات گازهای گلخانه ای سطحی و فضایی وجود ندارد”، زیرا خواستار “همکاری (بین المللی) بهبود یافته” شد. و به ویژه تبادل داده برای حمایت از توافقنامه پاریس 2015، و مسیر آن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و ایجاد انعطاف پذیری آب و هوا.

با اطلاعات بیشتر در مورد شبکه نظارتی پیشنهادی، در اینجا دکتر اوکسانا تاراسووا، یک افسر علمی ارشد در WMO است.

این فقط انتشارات انسانی نیست، بلکه کاری است که جنگل‌ها انجام می‌دهند، اقیانوس‌ها چه می‌کنند. ما به این اطلاعات برای حمایت از کاهش‌های خود نیاز داریم، زیرا زمانی برای از دست دادن نداریم.»

دکتر تاراسووا توضیح داد که در سال 2022، WMO بزرگترین افزایش مشاهده شده متان را گزارش کرد “و دلایل این افزایش هنوز مشخص نیست”. او گفت که مکانیسم جدید اندازه گیری گازهای گلخانه ای به “پر کردن شکاف” در دانش ما در مورد چنین مشاهداتی کمک می کند.

میانمار: دو سال پس از کودتا، آژانس کمک‌های سازمان ملل متعهد شد که «بماند و تحویل دهد»

دو سال پس از کودتای نظامی در میانمار، کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه متعهد شدند که در بحبوحه یک بحران انسانی فزاینده که کل کشور را تحت تأثیر قرار داده است، بمانند و آن را نجات دهند.

به گفته دفتر هماهنگی کمک های سازمان ملل، OCHA، نیمی از مردم میانمار اکنون در فقر زندگی می کنند و 1.5 میلیون نفر آواره هستند.

آژانس سازمان ملل گفت که در مجموع 4.5 میلیون نفر برای کمک های نجات جان در اولویت قرار گرفته اند و دستاوردهای توسعه چشمگیر از سال 2005 از بین رفته است.

مشکلاتی شامل «افزایش قیمت، تورم شدید، محدودیت‌های حرکتی، درگیری‌های مسلحانه و خشونت» است که بسیاری از آسیب‌پذیرترین افراد را مجبور کرده است تا برای خرید غذا و سایر لوازم اولیه به راهکارهای مقابله با بحران یا اضطراری متوسل شوند.

او گفت که تام اندروز، کارشناس مستقل منصوب شده از سوی سازمان ملل متحد، با تکرار نگرانی بشردوستانه برای مردم میانمار، گفت که قبل از “انتخابات ساختگی” که برای ماه اوت برنامه ریزی شده است، “یک واکنش هماهنگ بین المللی به بحران” مورد نیاز است.

UNAIDS از تلاش برای پایان دادن به HIV در کودکان در آفریقا استقبال می کند

UNAIDS روز چهارشنبه از پیشنهاد مشترک دوازده کشور آفریقایی و شرکای بهداشتی برای پایان دادن به ایدز در کودکان تا سال 2030، با اطمینان از دسترسی بهتر آنها به داروهای نجات دهنده HIV و کیت های آزمایش، استقبال کرد.

در سطح جهانی، سه چهارم از بزرگسالان مبتلایان به HIV داروهای ضد رتروویروسی برای این بیماری دریافت می کنند که اگر درمان نشود می تواند به ایدز کامل تبدیل شود.

ولی از هر دو بچه فقط یک نفر تحت درمان قرار می گیرند و 15 درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از ایدز را تشکیل می دهند، حتی اگر تنها چهار درصد از افراد مبتلا به HIV را تشکیل می دهند.

با اطلاعات بیشتر در مورد ابتکار آفریقا، در اینجا سخنگوی UNAIDS، شارلوت سکتور:

تنها در سال گذشته، 160000 کودک به HIV مبتلا شدند. بنابراین، آنچه اتفاق می افتد این است که 12 کشور در آفریقا گرد هم می آیند زیرا شش کشور در جنوب صحرای آفریقا 50 درصد از این عفونت های جدید را تشکیل می دهند. و بنابراین، یک اتحاد جهانی برای تلاش برای پایان دادن به آن گرد هم آمده است.»

علاوه بر افزایش دسترسی به داروهای HIV، هدف این اتحاد توقف انتقال ویروس از مادر به نوزاد در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی است.

به گفته UNAIDS، در نیجریه، تقریباً یک مادر از هر چهار مادر HIV را به فرزند خود منتقل می کند. آژانس سازمان ملل توضیح داد که یک راه کلیدی برای کمک، ترسیم نقشه محل زندگی زنان باردار است، به طوری که آنها می توانند کیت های آزمایش اچ آی وی را دریافت کنند تا در وهله اول متوجه شوند که آیا به این بیماری مبتلا هستند یا خیر.

12 کشور آفریقایی در این اتحاد عبارتند از: آنگولا، کامرون، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، موزامبیک، نیجریه، آفریقای جنوبی، تانزانیا، اوگاندا، زامبیا و زیمبابوه.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان